חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המדריך המלא לזכויות החולה

יש לך זכויות!

זכותך הראשונית היא לדעת מהן זכויותיך… בשל מורכבות הנושא ובשל ההבדלים בין אדם לרעהו, אין לראות במידע זה ייעוץ מוסמך. למרות מאמצים ניכרים מצידה, אין העמותה אחראית לדיוקם של כל הפרטים המובאים במדור זה. כמו-כן, אין במדור זה הבטחה לקבלת זכויות כלשהן.

איך מתחילים?

מדור זכויות והטבות נועד לסייע למתמודדי הפרקינסון לנווט בסבך המידע והביורוקרטיה.
אנו ממליצים בחום ללמוד היטב את הנושא טרם הפנייה לרשויות.

מומלץ להתחיל מ:

 1. ליצור קשר עם ״יד מכוונת״- ייעוץ והכנה לוועדות רפואיות של הביטוח לאומי- לקביעת פגישה *2496.
 2. לבדוק את זכויותיך בהתאם למצבך הרפואי ב-״מנוע הזכויות הלאומי״.
 3. לקרוא את הבלוג של עו״ד רפאל אלמוג.
 4. לבקר באתר האגודה לזכויות החולה בישראל.
 5. מוקד זכויות האזרח הוותיק טל: *8840.
 6. כל זכות – למאגר מידע מקיף למימוש זכויות…
 7. יש לקרוא בעיון את המדריך לעיל בו נמצאים קישורים להרחבת מידע – וקישורים לטפסים להגשה לביטוח לאומי.

מדריך ״דע את זכויותך״

ביטוח לאומי

לחולי פרקינסון מוקנות זכויות רבות על-ידי הביטוח הלאומי, ביניהן:

 1. נכות מעבודה
 2. קצבת ניידות
 3. שירותים מיוחדים לנכים
 4. נכות כללים
 5. שיקום מקצועי, ועוד.

באופן כללי, ככל שהמחלה מתקדמת והחולה מוגבל יותר, כך גדלות הזכויות להן הוא זכאי, כך שאין זכאות אוטומטית מיד עם אבחון המחלה. בדקו לאיזה סניף של ביטוח לאומי אתם שייכים – רק שם תזכו לטיפול. בדקו מהן שעות הקבלה לעתים. לניידות, ונכות כללית – יש שעות קבלה שונות, כל המידע מופיע באתר האינטרנט של הביטוח הלאומי.

לחצו כאן למדריך לחולה פרקינסון לקראת ועדה רפואית בביטוח הלאומי…

מתמודדים עם פרקינסון יגיעו במוקדם או במאוחר לוועדה רפואית בביטוח הלאומי, כדי לקבוע את אחוזי הנכות הרפואית שלהם.  קביעת אחוזי הנכות הרפואית היא הבסיס לקביעת זכאות לקצבת נכות כללית וקצבת שירותים מיוחדים. אחוזים אלה משמשים גם להטבות מגופי שלטון נוספים, כגון פטור ממס הכנסה ועוד.

להלן מידע חשוב בנושא מימוש זכויות חולי פרקינסון מול הביטוח הלאומי, מאת המהנדס דני מרקו חבר העמותה, מאמר זה מסכם שנות לימוד מעמיק של כותב המאמר, ומסתמך על כתב החוק ועל ריכוז ניסיון מצטבר של כותב המאמר ושל חברים נוספים.

לתשומת לב: מדי תקופה רצוי להתעדכן בסכומים באתר הביטוח הלאומי – לחצו כאן

זכויות החולה מהביטוח הלאומי

מאמר זה עוסק בשלושה נושאים:

 1. קצבת נכות כללית ושירותים מיוחדים – שר"ם
 2. פטור ממס הכנסה
 3. הטיפול מול הביטוח הלאומי וחברות ביטוח.

זכויות חולי פרקינסון בישראל: המדריך שיעשה לכם סדר

מחלת הפרקינסון היא מחלה כרונית קשה שלרוב תוקפת בני 40 ואילך, ושכיחותה עולה עם הגיל. הלוקים במחלה סובלים מניוון הדרגתי במערכת העצבים, וכתוצאה מכך כושר התנועה שלהם ותפקודם הגופני, הנפשי והמנטלי הולכים ומתדרדרים עם הזמן. למרבה הצער, בשלב מסוים, עשויים חולי הפרקינסון לאבד את יכולת התפקוד העצמאית שלהם.

נוכח הקשיים המרובים עמם מתמודדים חולי פרקינסון וקרוביהם, זכאים חולים אלה למספר הטבות מהמדינה. כמו כן, הם עשויים להיות זכאים לתגמולי ביטוח, לרבות ביטוח סיעודי מחברות הביטוח הפרטיות.

באמצעות הסקירה הנוכחית תוכלו לערוך היכרות ראשונית עם הזכויות העיקריות של חולי פרקינסון בישראל. למידע מפורט יותר מומלץ להוריד את מדריך הזכויות המקצועי לחולי פרקינסון שערך עורך הדין רפאל אלמוג, בהתנדבות, במטרה לסייע לחולי פרקינסון ומשפחותיהם.

קצבת נכות כללית

המוסד לביטוח הלאומי מעניק קצבת נכות כללית חודשית למי שמלאו לו 18 ועד גיל פרישה (נשים-62, גברים-67) ואיבדו מכושר ההשתכרות שלהם כתוצאה מליקוי בריאותי- פיזי או נפשי.

תנאי לקבלת זכאות לקצבה, הוא כי ההכנסות מעבודה של מבקש הקצבה אינן עולות על 60% מהשכר החודשי הממוצע במשק (6.331 ש״ח ברוטו, נכון לינואר 2021).

אם ההכנסה נמוכה מסכום זה, וכושר העבודה נפגע בשל הליקוי, כדאי להגיש תביעה לנכות כללית.

הדרך של מתמודד פרקינסון אל הזכאות לקצבת נכות כללית תלויה בקיום שני מסלולים:

 1. מסלול קביעת דרגת הנכות הרפואית של המבוטח
 2. מסלול קביעת דרגת אי כושרו של המבוטח להשתכר

בשלב ראשון, יקבעו אחוזים רפואיים, ובהתאם לאחוזים הרפואיים שיקבעו, תיבדק השפעת הליקוי על היכולת לעבוד. סכום הקצבה נקבע על פי השפעת הליקוי על היכולת של המבקש לצאת ולהשתכר או לתפקד במשק הבית.

הזכאות לקצבת נכות יכולה להיות בשיעורים הבאים (נכון לינואר 2021):

 • זכאות בשיעור 60% – סכום של 1,908 ₪
 • זכאות בשיעור 65% – סכום של 2,027 ₪
 • זכאות בשיעור 74% – סכום של 2,242 ₪
 • זכאות בשיעור 100% -סכום של 3,321 ₪

בנוסף, משולמת תוספת עבור בני זוג וילדים לפי מבחני הכנסה.

גם חולי פרקינסון זכאים לקצבת נכות כללית, כל עוד הם עומדים במספר תנאים כלליים מצטברים. תחילה, יצטרך מבקש הקצבה להוכיח בביטוח הלאומי כי הינו סובל מנכות רפואית בשיעור של 60% לפחות, או לחלופין שנקבעה לו נכות רפואית בשיעור של 40% לפחות, אך לאחד או יותר מהליקויים הרפואיים שלו נקבעה נכות של 25% ומעלה.

בהמשך, יידרש להוכיח החולה כי איבד 50% או יותר מכושר השתכרותו. נוסף על כך, נזכיר, כי הזכאות לקצבה תלויה ברמת ההכנסה.

על-מנת לקבל את קצבת הנכות, יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי ובהמשך להיבדק ע"י וועדה רפואית מטעם המוסד. ביסוס הזכאות לקצבה אינו הליך פשוט, ולמרבה הצער, ישנם חולי פרקינסון המתקשים לזכות בקצבה, חרף מצבם הקשה.

קצבת ניידות

גמלת ניידות מוענקת למי שכושר הניידות שלהם נפגע ומקורה בהסכם ניידות שנחתם לפני שנים רבות בין משרד האוצר וביטוח לאומי. לגמלה זו יהיו זכאים חולי פרקינסון שנפגעו במידה משמעותית בגפיים התחתונות שלהם.

גמלת הניידות אינה מחליפה את קצבת הנכות הכללית והזכאות לגמלה זו אינה תלויה בזכאות לקצבת נכות (בשונה מגמלת שירותים מיוחדים, אשר עשויה להשפיע על גמלת הניידות).

תנאי הזכאות:

 1. הוועדה הרפואית קבעה לפחות 40% מוגבלות בניידות, אם המבקש בעל רישיון נהיגה תקף, או 60% מוגבלות בניידות- אם אין ברשות המבקש רישיון נהיגה תקף ויש למבקש מורשה נהיגה.
 2. קיים רכב ברשות ובבעלות המבקש ("בבעלות" – גם אם הרכב רשום על שם בן/בת זוג ו/או אפוטרופוס של המבקש)


סכומי קצבת ניידות
(סכום הקצבאות נכונים לינואר 2021)

 1. קצבת ניידות לבעל רכב: נע בין 342 ₪ ל – 8,128 ₪ הסכום נקבע בהתאם לאחוזי המוגבלות, הרכב הקובע, האבזרים, סכום השתכרותך ומרחק מביתך למקום עבודתך.
 2. קצבת חסר רכב: סכום הקצבה הינו 2,364 ₪.


ההטבות בניידות:

 1. הלוואה עומדת לרכישת רכב הלוואה עומדת ניתנת למוגבל בניידות הרוכש רכב חדש, לשם מימון מלא או חלקי של המיסים החלים על הרכב הקובע לגביו – רכב פרטי, רכב מסחרי, או רכב לאבזרים מיוחדים, הרכב נקבע בהתאם להוראות הסכם הניידות או עפ"י החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. *למידע נוסף על הלוואה עומדת ניתן לקרוא באתר הביטוח הלאומי
 2. הלוואה מקרן הלוואות לנכים קשים בנוסף להלוואה עומדת למימון המיסים, נכים קשים עשויים להיות זכאים להלוואה מקרן הלוואות שנועדה למימון מחיר הרכב מעבר למיסים. למידע נוסף על קרן ההלוואות ניתן לקרוא באתר ביטוח לאומי.
 3. אבזור לרכב (בנוסף להלוואות לרכישת רכב) ניתן לקבל:
  • החזר הוצאות עבור אבזור ברכב פרטי (לבעלי רישיון נהיגה בלבד).
  • הלוואה לרכישת ולהתקנת מיתקן הרמה/רובוט לאחסון כיסא הגלגלים ברכב .
  • הלוואה לרכישת והתקנת אבזרים ברכב לאבזרים מיוחדים.

קצבת שירותים מיוחדים – שר״מ

במקרים מסוימים, יהיו זכאים חולי פרקינסון לגמלת שירותים מיוחדים לנכים מהביטוח הלאומי, המיועדת לסייע לחולים לממן שירותי טיפול חיצוניים. גמלה זו רלוונטית לחולים שהגיעו למצב סיעודי ונזקקים לעזרה יומיומית לשם תפקוד בסיסי או להשגחה מתמדת כדי למנוע סכנה לעצמם ולזולת.

הגמלה מתבטאת בקצבה חודשית שגובהה תלוי בחומרת מצבו של המתמודד. חולים התלויים לחלוטין באדם אחר לאורך כל שעות היממה עשויים לזכות בקצבה של למעלה מ-5,000 ש"ח בחודש.

חולי פרקינסון עשויים לקבל גמלת שירותים מיוחדים נוסף על גמלת ניידות, אך רק במקרה שבו נקבעה לחולה מוגבלות בניידות בשיעור של 100%, או נמצא כי הוא זקוק לכיסא גלגלים או מרותק למיטה. במקרים אחרים, לא ניתן יהיה לקבל את שתי ההטבות במקביל.

כדי לקבוע אם החולה זכאי לגמלה ומה יהיה גובהה, בוחן הביטוח הלאומי את מידת תלותו של החולה בזולת לצורך ביצוע מספר פעולות יומיומיות, ובהן: רחצה, אכילה, הלבשה ושמירה על היגיינה אישית. כמו כן, נבדק עד כמה זקוק החולה לעזרה בטיפול במשק הבית.

עם זאת, מבחן התלות של הביטוח הלאומי אינו המבחן היחיד שיש לעמוד בו. הזכאות לגמלה תלויה, בין השאר, בשיעור הנכות הרפואית שנקבעה לחולה, בקצבאות אחרות שהוא מקבל ובהכנסתו החודשית. במדריך הזכויות שלנו תוכלו לקרוא על מלוא התנאים לקבלת הגמלה.

שיעורי וסכומי קצבת שר״מ

שיעור הקצבה נובע ממידת השפעת הליקוי על הצורך של המבקש בעזרה בחיי היום יום. הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים יכולה להיות בשיעורים הבאים (נכון לינואר 2021):

 • זכאות בשיעור – 50% סכום של 1,427 ₪
 • זכאות בשיעור – 112% סכום של 3,334 ₪
 • זכאות בשיעור – 188% סכום של 5,341 ₪

תוספת לנכה מונשם- 1,850 ₪

תנאי לבדיקת הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים, הוא כי הכנסות מעבודה של מבקש הקצבה, אינן עולות על 5 פעמים השכר הממוצע במשק (₪52,755 ברוטו, נכון לינואר2021).

אם המבקש אינו מקבל קצבת נכות והכנסותיו אינן עולות על 5 פעמים השכר הממוצע, יוכל המבקש להיבדק לשירותים מיוחדים אם יקבעו לו 75% נכות רפואית.

פטור ממס הכנסה

במקרים מסוימים, עשוי חולה פרקינסון ליהנות מ-פטור מתשלומי מס הכנסה.

על מנת לזכות בפטור, נדרש החולה להראות כי הינו סובל מנכות משוקללת בשיעור של 90% לפחות, עקב שלל מחלות, או בשיעור של 100% בגין מחלה אחת בלבד. עוד נדרש להראות, כי הנכות הינה לפרק זמן של 184 ימים לפחות (חצי שנה).

חשוב לדעת, עם זאת, כי מבחן הנכות הרפואית שמשמש את רשויות המס לצורך הענקת הטבת המס אינו זהה למבחן הנכות הרפואית המשמש את הביטוח הלאומי בענף נכות כללית.

תגמולי ביטוח סיעודי

חולי פרקינסון שרכשו ביטוח סיעודי מחברת ביטוח פרטית, אם באופן עצמאי ואם דרך מקום העבודה או ארגון אחר כלשהו (ביטוח סיעודי קבוצתי), עשויים להיות זכאים לתגמולי ביטוח סיעודי.

שיעור התגמולים ותקופת הזכאות משתנים מפוליסה לפוליסה, אך בדרך כלל, תנאי הזכאות בפוליסות השונות הקיימות בשוק הם דומים. המבחן העיקרי לזכאות הוא מבחן ה-ADL (או מבחן "פעולות המחיה היומיומיות), המתייחס לרמת התפקוד העצמאי של המבוטח.

תנאי הזכאות לתשלום, לפי תנאי הפיקוח על הביטוח, כוללים שני מסלולים חלופיים.

במסלול הראשון, מבוטח יוגדר כסיעודי, אם איבד המבוטח לפחות 50 אחוז מכושר התפקוד העצמאי שלו בשלוש או יותר מבין שש הפעולות היומיומיות, הכוללות: 1. רחצה 2. אכילה ושתייה 3. קימה ושכיבה 4. לבישה והתפשטות 5. ניידות 6. שליטה על סוגרים.

מסלול נוסף נוגע ל-"תשושי נפש", כלומר למי שתפקודם הקוגניטיבי נפגע כתוצאה ממחלות כגון דמנציה, אלצהיימר ופרקינסון, ונזקקים עקב כך לליווי והשגחה במידה משמעותית. גם חולים כאלה ייחשבו לסיעודיים לצורך קבלת תגמולי הביטוח.

שני המסלולים גם יחד עשויים להיות רלוונטיים לחולי פרקינסון, אך לא תמיד חברות הביטוח נענות בקלות לתביעות ביטוח סיעודי.

ייעוץ וליווי מקצועי

בשורה התחתונה, עומדות לרשות חולי פרקינסון מגוון אפשרויות לקבלת סיוע שעשוי להתבטא בסכומי כסף ניכרים מדי חודש.

לא תמיד יש צורך ביועץ בתשלום. לעתים מדובר בפרוצדורה פשוטה שאפשר לבצע לבד, כמו מילוי טופס פשוט. הניסיון מראה שחולים חדשים נוטים לשכור יועץ בשלבים הראשונים, ובהמשך מסתדרים בכוחות עצמם. אם בכל זאת החלטתם לקחת יועץ בתשלום, תיפגשו עם מספר יועצים וקבלו מהם הצעות מחיר, בקשו לקבל שמות של ממליצים ונהלו משא ומתן עם היועצים. המחיר אינו נמוך: בין 15% ל-25% מסכומי הכסף המתקבלים על-פי רוב, בתוספת 16% מע"מ.

שלאות ותשובות

במסגרת שיפור השירות, הביטוח הלאומי מפעיל בשיתוף עם בתי החולים שירות מחלקה ראשונה לחולים מאושפזים: בדיקת זכאות להטבות ולקצבאות נכות כללית, שירותים מיוחדים, באמצעות בית החולים, באופן ידידותי ונוח, תוך הקפדה מלאה על פרטיותכם.

עובד/ת סוציאלי/ת של בית החולים יגיעו אליך, יחתימו אותך על הבקשה לתביעה ויעבירו אותה ישירות לביטוח הלאומי בצירוף המסמכים הרפואיים להמשך טיפול ולמיצוי זכויותיך, ללא צורך בפעולה נוספת מצדך.

ככלל, הזכאות לכל קצבה נבדקת עפ"י הקריטריונים שלה. יחד עם זאת ישנן התניות שונות בחוק, הקושרות בין הקצבאות כפי שיפורט להלן:

 •  ניידות ושירותים מיוחדים:

ניתן לקבל את 2 הקצבאות בו זמנית אם מתקיימים אחד מהתנאים הבאים:

  • נקבעו 100% מוגבלות בניידות.
  • נקבעו 112% שר"מ.
  • ועדה רפואית של לשכת הבריאות/ועדת ערר קבעה שיש שימוש והזדקקות בכיסא גלגלים. בכל יתר המקרים לא ניתן לקבל את שתי הקצבאות יחד.

 

 • ההתניות בין ניידות לנכות:

  ניתן לקבל את שתי הגמלאות יחד למעט בשני המקרים הבאים:

  • לא ניתן לקבל "קצבת חסר רכב משתכר" במקרה בו מקבלים קצבת נכות כללית.
  • לא ניתן לקבל גמלת ניידות לרכב 2000 סמ"ק (לפי הסכם הניידות ולא לפי החלטת הוועדה לגודל רכב)

 

 • התניות בין נכות לשירותים מיוחדים:

ניתן לקבל קצבת נכות כללית וקצבת שירותים מיוחדים בו זמנית. אדם שמקבל נכות כללית צריך 60% נכות רפואית כדי שניתן יהיה לבדוק זכאותו לקצבת שירותים מיוחדים. אדם שאינו מקבל נכות כללית צריך 75% נכות רפואית לפחות כדי שניתן יהיה לבדוק זכאותו לקצבת שירותים מיוחדים. הערה: לא ניתן לקבל קצבאות נכות ושר"מ בו זמנית למשך 60 יום ראשונים בלבד מתאריך זכאות לקצבת נכות. במקרה זה תשולם הקצבה הגבוהה מבינם.

שיקום מקצועי מיועד לאדם לפני גיל פרישה, שוועדה רפואית קבעה לו נכות רפואית משוקללת לצמיתות בשיעור של 20% לפחות. תוכנית שיקום עשויה לכלול אבחון תעסוקתי, הכשרה מקצועית והשמה בעבודה (לעיתים התוכנית כוללת רק השמה). אדם שאינו מתאים לשיקום מקצועי, תיבדק האפשרות להעביר את הזכאות שלו לשיקום לבת/בן זוגו, בתנאי שבת/בן הזוג מתגורר באופן קבוע עם הנכה, ומשולמת בעדו תוספת בקצבת הנכות של הנכה, ועדיין לא הגיע לגיל הפרישה.

 • קצבת נכות (המשולמת עד גיל פרישה בלבד) הכנסות שלא מעבודה כגון הכנסות מחברת ביטוח או תשלומי פנסיה מוקדמת יכולות להשפיע רק על תוספת התלויים (בן זוג או ילד) אם המבקש ימצא זכאי על פי קריטריונים. חשוב לציין כי הכנסות שאינן מעבודה אינן שוללות זכאות לקצבת הנכות.
 • קצבת שירותים מיוחדים הכנסות שלא מעבודה אינן משפיעות על הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים או על סכום הקצבה לה עשויים להיות זכאים.
 • קצבת ניידות הכנסות שלא מעבודה אינן משפיעות על הזכאות לקצבת ניידות או על סכום הקצבה לה עשויים להיות זכאים.
 • קצבת נכות (עד גיל פרישה בלבד) שוהה במוסד או בגוף ציבורי הזכאי לקצבת נכות יוכל להמשיך לקבל קצבת נכות בסכום של 954 ₪ (נכון לשנת 2021).
 • קצבת שירותים מיוחדים נכה השוהה במוסד בו ניתנים שירותי רפואה, שירותי סיעוד או שירותי שיקום, לא יהיה זכאי לקצבת שירותים מיוחדים.
 • קצבת ניידות שוהה במוסד מעל 90 יום לא זכאי לקצבת ניידות למעט מוגבל בניידות אשר עונה לכל התנאים הבאים:
  • מעל גיל 18 אשר נקבעו לו 100% מוגבלות בניידות או נקבע שהינו זקוק ומשתמש בכיסא גלגלים
  • בעקבות אשפוזו חדל לקבל קצבת שר"מ או היה זכאי לקבל שר"מ לולא אושפז
  • יוצא מהמוסד לפחות 6 פעמים בחודש

הגשת תביעה לביטוח לאומי

היכן ניתן להגיש תביעה?

את הבקשה לקצבת נכות כללית, שירותים מיוחדים ניתן להגיש הן באמצעות אתר האינטרנט והן על גבי טופס ידני.

להגשה באמצעות טופס מקוון:

קצבת נכות כללית | קצבת שירות מיוחדים

בקשה לקצבת ניידות יש להגיש על גבי הטופס הבא:
בקשה לבדיקה בלשכת הבריאות המחוזית לצורך קבלת הטבות בניידות

יש למלא את טופס התביעה על כל סעיפיו, לצרף את כל המסמכים הנדרשים ולשלוח אותו לסניף הביטוח הלאומי באזור מגוריך או באתר האינטרנט. לתשומת ליבך, ניתן לבקש כי החלטה רפואית בעניינך תתקבל מבלי לזמנך לוועדה רפואית, אם תחתום על כך בסעיף המתאים (ובתנאי שרופא המוסד סבר שאפשר לקבוע זכאות מבלי לזמנך לוועדה). בכל מקרה, חשוב שתדע, שהביטוח הלאומי לא ידחה תביעתך מבלי שרופא מטעמם בדק אותך בוועדה.

ניתן להצטרף גם לשירות החדש, לקבלת מכתבים מהביטוח הלאומי ישירות למייל, מבלי להמתין לקבלת דואר, וזאת באמצעות הזמנת קוד דרך האתר וקבלתו באופן מידי, בצורה קלה ומהירה.
מידע נוסף ניתן לקבל באתר המוסד לביטוח לאומי

אילו מסמכים צריך לצרף לתביעה?

לטופס התביעה יש לצרף מסמכים רפואיים, אישורים על עבודה ושכר ממקומות העבודה וכל מסמך שיש בו כדי להוכיח את הזכאות לקצבה. את המסמכים ניתן גם להגיש באמצעות אתר האינטרנט ואין צורך בהגעה לסניף או צורך בקוד סודי! לשליחת המסמכים

 • מסמכים רפואיים שברשותך, המפרטים את המחלות הכרוניות, האשפוזים, הטיפולים והתרופות שאתה נוטל.
 • 15 תלושי שכר אחרונים בתביעה לנכות כללית או 6 תלושי שכר אחרונים למי שמבקש להיבדק לעניין שירותים מיוחדים בלבד.
 • עובד עצמאי יצהיר במחלקת הביטוח והגבייה שבסניף המוסד לביטוח לאומי על השינויים בעבודתו ובהכנסותיו עקב הנכות, וימציא את השומות האחרונות שבידו.
 • טופס ויתור סודיות רפואית – מסיבת צנעת הפרט ועל פי דרישות קופות החולים יש להדפיס את הטופס, למלא, לחתום עליו ולצרף לטופס התביעה (אפשר גם לשלוח בדואר או בפקס לסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריך).
 • לרשימת המסמכים לבקשת קצבת ניידות יש להיכנס לאתר הביטוח הלאומי.

האם המסמכים צריכים להיות עדכניים?

רצוי. אין זאת אומרת שצריך לרוץ לכל הרופאים הרלוונטיים יום לפני הוועדה. אם המסמכים הם בני פחות מחצי שנה, ניתן לשלוח אותם, אלא אם חל שינוי במצבך מהבדיקה האחרונה.

אם אתה סובל ממחלות נוספות שאינן קשורות לפרקינסון, עליך לצרף מסמכים רפואיים עדכניים הרלוונטיים עבור כל מחלה בנפרד, כבר במועד הגשת התביעה.

תו חניה לנכה ופטור מאגרת רישוי

זכאי לתו חנייה לנכה מי שהוא אחד מאלה:

 1. נכה הזקוק לרכב כאמצעי תנועה בגלל רגליו הנכות.
 2. נכה שדרגת נכותו מגיעה ל-60% לפחות ותנועתו בדרכים בלי רכב עלולה לערער את מצב בריאותו.
 3. נכה המוגבל בהליכה וזקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידותו.

למידע נוסף לחצו כאן…

 

מדריכים נוספים לקריאה

זכויות חולי פרקינסון בישראל: המדריך שיעשה לכם סדר – עו"ד רפאל אלמוג

קצבת נכות ופטור ממס בתנאים מסוימים הם רק חלק מההטבות להן זכאים חולי פרקינסון. מידע על כך תמצאו בסקירה זו וגם במדריך המקצועי המקיף שערך עו"ד רפאל אלמוג.
מחלת הפרקינסון היא מחלה כרונית קשה שלרוב תוקפת בני 40 ואילך, ושכיחותה עולה עם הגיל. הלוקים במחלה סובלים מניוון הדרגתי במערכת העצבים, וכתוצאה מכך כושר התנועה שלהם ותפקודם הגופני, הנפשי והמנטלי הולכים ומתדרדרים עם הזמן. למרבה הצער, בשלב מסוים, עשויים חולי הפרקינסון לאבד את יכולת התפקוד העצמאית שלהם.

למעבר לאתר המשרד…
מדריך הזכויות…

קצבת נכות כללית – עו"ד נבות

קצבת נכות כללית – מהי ומי זכאי לה
נכתב ע"י עו"ד ברק נבות

למעבר לאתר המשרד…