סלג'ילין / דפרניל - Selegiline / Deprenyl

Selegiline הידועה גם כ-Deprenyl, הפכה לתרופה הנפוצה ביותר לטיפול בפרקינסון. מחקרים שנתמכו ע"י מוסדות המחקר הלאומיים של ארה"ב הראו כי תרופה זו מעכבת את הצורך בשימוש ב-Levodopa למשך שנה או יותר.

כאשר ניתן תכשיר ה-Selegiline יחד עם Levodopa נראה כי הוא מגביר ומאריך את זמן התגובה ל-Levodopa, וכך יכול להפחית את תנודות השחיקה (שתוארו בסעיף תופעות לוואי של Levodopa). מחקרים שנערכו על בעלי-חיים הראו ש-Selegiline מגן על הנוירונים יצרני-הדופמין מפני ההשפעה הרעילה של ה-MPTP .Selegiline מעכב או מונע את פעולת האנזים MAO-B, אשר משנה את הדופמין בתהליך חילוף-חומרים במוח, ומעכב את התפרקותו של הדופמין הטבעי והדופמין שנוצר מה-Levodopa. דופמין נאגר כך בתאי העצב ששרדו במוח.

חלק מהרופאים, אך לא כולם, מעדיפים להתחיל עם ה-Selegiline אצל כל חולי הפרקינסון בשל ההשפעה האפשרית המגינה של התרופה. Selegiline היא תרופה שקל לקחת אותה, למרות שתופעות הלוואי שלה עלולות לכלול בחילות, לחץ דם נמוך אורתוסטטי, או נדודי שינה (כשנוטלים אותה בשעה מאוחרת). כמו כן התרחשו תגובות רעילות אצל חולים שנטלו Selegiline עם Fluoxetine(תרופה נגד-דכאון) ועם Meperidine (תרופה להרגעה ונגד-כאבים).

חוקרים עדיין מנסים למצוא תשובות לשאלות אודות השימוש ב-Selegiline, כגון כמה זמן נשארת התרופה יעילה והאם יש השפעות שליליות לשימוש ארוך-טווח. הערכת ההשפעות לטווח ארוך תסייע בקביעת ערכה של התרופה עבור כל שלבי המחלה.