חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קרבידופה - Carpidopa

 

בדרך כלל מקבלים חולים לבדופה (Levodopa) בצירוף קרבידופה (Carbidopa), אשר מעכב את הפיכת ה-Levodopa לדופמין עד אשר היא מגיעה למוח, וכך מונע או מקטין כמה מתופעות הלוואי שהתלוו לעתים תכופות לטיפול ב-Levodopa .Carbidopa גם מפחיתה את כמות ה-Levodopa הנדרשת.

פרקופה (Parcopa), תוצרת Schwarz Pharma Inc., היא נוסחה של קרבידופה-לבודופה הנמסה על הלשון ללא צורך במים.

כיצד פועל תכשיר הקרבידופה-לבודופה 

מחלת פרקינסון מקורה בניוון התאים היוצרים דופמין במוח ומכאן מחסור בסיגנל הכימי של המוח, הדופמין ולפגיעה בתנועתיות. לבודופה, תרופת הזהב, הופכת במוח לדופמין, משלימה את החסר ומקילה על סימני המחלה.

משלבים את הלבודופה עם קרבידופה. הקרבידופה מונעת את הפיכת הלבודופה לדופמין לפני הכניסה למוח. על ידי כך מאפשרים לכמות גדולה יותר של לבודופה להגיע למוח.

פרקופה בהשוואה לדופיקר 

לפרקופה יש אותם מרכיבים פעילים באותו המינון שיש בדופיקר. גם לוח הזמנים של מתן התרופה זהה.השוני העיקרי הוא שפרקופה נמסה על הלשון עם מים ובלעדיהם ואז ניתן לבלוע אותה.

בפרקופה יש גם מרכיבים בלתי פעילים כמו חומרים ממתיקים וחומרי טעם מנטה.

באיזה מינונים ניתן לקבל את הפרקופה 

את הפרקופה ניתן לקבל בשלושה מינונים:

10/100 מ"ג – לבודופה/קרבידופה

25/100 מ"ג – לבודופה/קרבידופה

25/250 מ"ג – לבודופה/קרבידופה

פרקופה מכילה גם פניל אלנין (חומצה אמינית) 

טבליות 10/100 וטבליות 25/100 מכילות 3.4 מ"ג פניל אלנין.

טבליות 25/250 מכילות 8.4 מ"ג פניל אלנין.

חולי פרקינסון מעדיפים פרקופה 

בהתאם לניסוי קליני שתוצאותיו פורסמו בחוברת חודש ינואר 2005 של העיתון Clinical Therapeutics, יותר מפי שנים מחולי פרקינסון שנבדקו מעדיפים את התכשיר פרקופה, על פני טבליות לבודופה – קרבידופה רגילות. תכשיר הפרקופה מכיל לבודופה – קרבידופה ונמס בפה. הסיבות העיקריות שהשפיעו על העדפה הן: התגובה המהירה לנטרול זמני ה- OFF, פחות הפרעות בפעילות היומיומית, נוחיות במינון ללילה וההרגשה הפחות ניכרת של שימוש בתרופה.