אפתיה ופרקינסון

אפתיה ופרקינסון – אפתיה מהי?

אפתיה הינה מצב של חוסר מוטיבציה או עניין, בשילוב מצב רוח ניטראלי ותחושת אדישות. פעמים רבות הדבר מתפרש כחוסר מאמץ או פרודוקטיביות ותלות באחרים כדי לתכנן פעילויות. לעתים קרובות יש גם חוסר אכפתיות מעצמך, ותגובה אדישה לאירועים שבנסיבות אחרות היו גורמים לתגובות רגשיות, כגון קבלת בשורות רעות.
להבדיל מדיכאון, במצב אפאתי אין עצב או מצב רוח ירוד – פשוט אין כל רגש, לא שמח ולא עצוב.
הידעת כי המילה "אפתיה" מקורה ביוונית: ללא תשוקה.

מה גורם לאפתיה אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון?

הגורם הישיר לאפתיה אצל חולי פרקינסון אינו ברור, אך נראה כי היא תוצר של שינויים כימיים המתרחשים בגרעיני הבסיס (Basal Ganglia), האזור במוח שקשור למגוון תפקודים כולל רגש ושליטה מוטורית.
כאשר חיים עם פרקינסון, קשר חברתי נעשה קשה יותר בשל ניידות מוגבלת ודרכי התקשורות עלולות גם הן להיפגע. קשיים אלה עלולים אף להחמיר את תחושות האפתיה ההולכות וגדלות.
תקופה ארוכה הניחו כי אפתיה ודכאון הולכים יד ביד, אך מחקר שנערך בשנת 2006 גילה כי אנשים עם פרקינסון לא חייבים להיות בדיכאון כדי לחוות אפתיה. המחקר השווה 80 אנשים עם פרקינסון ל- 20 אנשים אחרים בעלי דיסטוניה לא פרקינסונית, ומצאו חומרה ותדירות משמעותית גבוהות יותר באנשים עם פרקינסון. 51% מהמשתתפים עם פרקינסון קיבלו ציון חיובי בדירוג הערכת אפאתיה של מארין  (Marin Apathy Evaluation Scale), לעומת 20% מאלה עם דיסטוניה. תוצאות גם הראו כי למרות ששיעורי הדיכאון היו זהות בשתי הקבוצות, 28.8% ממשתתפי הפרקינסון חוו אפאתיה ללא דכאון, בהשוואה לאנשים עם דיסטוניה.
תוצאות אלה מדגישות את החשיבות באבחון גם אפאתיה וגם דיכאון, על-מנת להבטיח אבחון נכון וכדי למנוע מתן תרופות נוגדי דכאון, כאשר בעצם אין דכאון.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]שם המתרגמת: בברלי יוחנן
27/2/2011

תורגם מהאתרים:
http://www.rewritetomorrow.eu.com/pdsymptoms/apathy
http://www.rewritetomorrow.eu.com/pdsymptoms/apathy/what-causes-apathy-in-parkinsons
על השימוש בקטעים הנ"ל ותרגומם יש להודות לאגודת הפרקינסון האירופאית (EPDA), לה שייכות זכויות המקור.