חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיכאון ופרקינסון

דיכאון במחלת פרקינסון הנו מצב נפשי ופיזיולוגי, שיש לו מספר גורמים; כיום מקובל בקרב הרופאים המטפלים בחולי פרקינסון, לראות בדיכאון הפרקינסוני כתופעה ייחודית, אשר יש לה חפיפה עם הדיכאון ה"רגיל", אך גם מאפיינים ייחודיים לה. למשל, לא מקובל להסתכל על איטיות גופנית וירידה בהבעת פנים בפרקינסון, כמאפיין של דיכאון, אך בקרב עם אנשים ללא פרקינסון כן רואים בכך מאפיין דיכאוני.

על מנת לאבחן נכונה דיכאון בפרקינסון, יש להיעזר בהערכה מקצועית של רופא, נוירולוג או פסיכיאטר, או פסיכולוג, שהנם בקיאים באבחון נפשי והתנהגותי של חולי פרקינסון.

לשמחתנו קיימים היום טיפולים יעילים להפרעות במצב הרוח של חולי פרקינסון, וניתן על ידי איזון תרופתי נכון, לשפר את מצבו הנפשי ובכך אם את מצבו הגופני של החולה.
נוסף על כך ולא פחות חשוב, קיימות היום גישות לא תרופתיות או טבעיות לשיפור מצב רוח בפרקינסון. אלו כוללות בראש ובראשונה פעילות גופנית אירובית (אשר משפרת גם תפקודי זיכרון ומחדשת את צמיחת חלק מתאי המוח), וכן גישות אחרות שהיעילות שלהן עדיין נבחנת, כגון אומגה 3, צמח ההיפריקום, דיקור סיני, טאי צ'י ועוד.

לא פחות חשוב מכך, היא האפשרות לשקול טיפול פסיכולוגי פרטני או קבוצתי על מנת להתמודד עם מצב הרוח, ולבחון את העמדה של החולה בנוגע למצבו. מספר רב של מחקרים הראה, כי שיטות טיפול פסיכולוגיות המנסות לבחון מחדש אמונות ועמדות של החולה בנוגע למצבו ומתמקדות בהתנהגותו היומיומית, יכולות לשפר באופן משמעותי ביותר את ההתמודדות הנפשית והרווחה הנפשית שלו, וזאת לעיתים לטווח ארוך יותר בהשוואה לטיפול תרופתי הנוגד דיכאון.


השלב הראשון בטיפול בדיכאון כולל אבחון נכון על ידי רופא (נירולוג או פסיכיאטר) המתמצא בטיפול בהפרעות תנועה. בהמשך להמלצות הרופא המטפל ניתן לבחור את שיטות הטיפול הנוספות המתאימות לגופו של עניין.