גרסת סלולר למטה

קו חם:
ימים א-ה 08:00 – 20:00
טלפון: 054-6125043

 

האם ANGRY BIRDS יכולות לעזור בזיהוי חולי פרקינסון?

האם ANGRY BIRDS יכולות לעזור בזיהוי חולי פרקינסון?

ג'ין גורקוף

פורסם באתר של NORTHWEST PARKINSON'S FOUNDATION

במקור HUFFPNGTON POST

סבא שלי חולה פרקינסון. כך בשם משפחתי וכל חבריי בקהילת הפרקינסון, ברצוני להודות למקס ליטל על הצעד המרשים שצעד כדי לעזור לפתח את הסמנים הביולוגיים הנחוצים לרפא את מחלת הפרקינסון. כפי שמר ליטל מתאר, צעדים ענקיים נעשו בלחימה במחלת הפרקינסון. למרות זאת המחקר של מחלת הפרקינסון הוא מחקר מסוכן עדיין, כי חסרים לנו סמנים ביולוגיים מטריצות ביולוגיות אובייקטיביות בכדי למדוד את התדמות (ונקווה שיום מן הימים גם החלשות, המחלה. לכן ארגונים כמו הקרן של מייקל ג'יי פוקס לחקר מחלת הפרקינסון ממוקדים מאד בפיתוח סמנים ביולוגיים למחלת הפרקינסון, במיוחד באמצעות תוכניות כמו היוזמה לסמנים להתקדמות מחלת פרקינסון (PPMI), מחקר קליני, שנערך במספר מקומות ברחבי ארצות הברית, שבא "להעריך את קבוצת החולים שאובחנו לאחרונה וקבוצת בריאים באמצעות הדמיה מתקדמת, דגימות ביולוגיות והערכות קליניות והתנהגותיות כד לזהות סמנים ביולוגיים להתקדמות מחלת הפרקינסון".

PPMI הוא דבר גדול. אך למרות זאת, גם השימוש בכלי נהדר כמו FOX TRIAL FINDER, קשה מאד  ויקר מאד לגייס אנשים להשתתף בניסויים קליניים כמו PPMI. בארה"ב חולים כמיליון בני אדם במחלת פרקינסון, אך כ 30% מהניסויים הקליניים אינם מצליחים לגייס אפילו חולה אחד ו 85% מהניסויים המתקיימים מסתיימים מאוחר עקב קשיים בגיוס חולים.

זו הסיבה שעבודתו של מר ליטל הדליקה אותי. זה לא רק בגלל שהוא עזר לפתח סמן ביולוגי קולי למחלת פרקינסון, הוא מצא דרך לשימוש בטלפון, מכשיר שכמעט כולנו נושאים עמנו כל הזמן, כדי ליצור דרך קלה וזולה לכל אחד ובכל מקום להשתתף במסע אל ההחלמה.

כמפתח אפליקציות לטלפון סלולארי בעצמי, זה גרם לי לחשוב על דרכים אחרות בהן נוכל לנצל את הסמארט פונים החדשים כדי להגדיל את מספר המשתתפים בחקר מחלת הפרקינסון. להלן מספר רעיונות, חלקם נמצאים תחת פיתוח.

  1. שימוש במד התאוצה של הטלפון לזהות רעידות.  בשנת 2011 פרסמה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת UCLAתוצאות מחקר בו בדקו שימוש במד התאוצה של איי פון דור 3 כדי לזהות רעידות של מחלת פרקינסון. תוצאות המחקר הוגדרו כהוכחת הקונספט. לאיי פונים של היום ישנם ג'ירוסקופים רגישים בהרבה שיכולים לקרוא  רעידות בדיוק רב יותר.   כך שדמיינו לעצמכם ש ANGRY BIRDS היה מריץ את מד התאוצה של הסמארט פון ברקע כדי לבדוק מי מהשחקנים (המשחק באלמוניות)' מראה רעידות  הם של מחלת פרקינסון.  המשחק יכול לאסוף מיליוני נקודות מידע ליום הן מחולים והן מבריאים מה שיאפשר פיתוח הרעד סמן ביולוגי למחלה.
  2. להיעזר במצלמת הטלפון לאבחן היפוקינזיה (תנועות איטיות). כיום מצלמות הסמארט פונים כל כך רגישות, עד כי ניתן להשתמש בהן למדידת דופק. שימוש בתוכנה חדשה לזיהוי פנים תאפשר זיהוי חיוך מזויף טוב יותר מאשר אדם בשר ודם.

תארו לעצמכם מיליוני אנשים השולחים תמונות לאינסטגרם ישלחו אותם גם לשרת שיריץ את תוכנת הכרת הפנים הזו. ואם אותם אנשים יציינו אם הם חולים במחלת פרקינסון, אז אולי יהיה ניתן לפתח סמן ביולוגי לזיהוי מוקדם להיפוקינזיה – פני האבן או פנים קפואות – שרואים אצל רבים מחולי הפרקינסון.

  1. שימוש במנוע החיפוש של הטלפון, GPSומערכות תשלום ניידות בכדי לפתח סמני סביבה/סגנון חיים. לגוגל יש כלי שנקרא GOOGLE FLU TRENDS שיכול לזהות אירועי שפעת תוך התבססות על חיפושים במנוע החיפוש שלו. לדוגמא, אם אנשים רבים באזור מסוים מתחילים לחפש את צמד המילים "כאב ראש" או "סירופ שיעול", אז גוגל יודע לציין קיים באזור זה אירוע שפעת. ברור שמחלת פרקינסון אינה "מתפרצת" כך שתיווצר עליה בחיפושים לפרקינסון. וברור שלא רק בטלפונים ניידים ניתן לערוך חיפושים. אבל חיפושים בטלפונים ניידים יכולים ליצור מאגר מידע מעניין, כי אנשים יכולים לבצע אותם  בנסיעות. ואז ישננן שאלות רבות שעולות במוחם של חולי פרקינסון כשהם מחוץ לבית (כמו לדוגמא שאלות הקשורות לניידות), שבהן לא נתקלו בביתם. כך תארו לעצמכם שאנשים היו משתפים את החיפושים שלהם במאגר מידע (חיפושים במחשב ובטלפון הנייד). ואם אנשים היו מזדהים אם הם חולים במחלת פרקינסון, אפשר היה לפתח חיפוש לסמנים ביולוגיים למחלה.

כנ"ל אפשר להיעזר ב GPS כדי לזהות סמנים סביבתיים למחלת הפרקינסון או בעזרת מערכת תשלום  של טלפון נייד ניתן יהיה לזהות דיאטה וסגנון חיים כסמנים למחלת הפרקינסון.

המפצח לכל זה הוא השתתפות של אנשים רבים. אך כמו שכל מפתח אפליקציות יודע זה יתרחש רק אם האפליקציות תהינה חינמיות וקלות לשימוש.

תודות למר ליטל על פריצת הדרך.

לקריאה בשפת המקור…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email