גרסת סלולר למטה

קו חם:
ימים א-ה 08:00 – 20:00
טלפון: 054-6125043

 

הליכה נמרצת עשויה לעצור תסמיני מחלת פרקינסון

הליכה נמרצת עשויה לעצור תסמיני מחלת פרקינסון

באתר MEDLINE PLUS

מחקר מצא שיפור ביציבה, הליכה, קשיחות שרירים, מצב רוח, תשומת לב וסה"כ איכות חיים

חולי פרקינסון שהולכים באופן שגרתי הליכה ספורטיבית עשויים לשפר את מצבם הפיסי והנפשי.

"היתרונות של פעילות גופנית אצל אנשים בריאים, גדולים יותר אצל חולי פרקינסון, עקב השפעתה על תסמיני המחלה. אנשים החולים במחלת פרקינסון ייהנה מכל היתרונות של פעילות גופנית של אדם בריא ובנוסף תהיה לה השפעה על תסמיני המחלה" אומר דר' דניאל קורקוס פרופסור לטיפול פיזיקלי ותנועתיות האדם באוניברסיטת נוורווסטרן בשיקגו. קורקוס לא היה מעורב במחקר הנוכחי.

מחלת פרקינסון היא מחלה של מערכת התנועה שמונעת מהחולים בה לשלוט על שרירי התנועה.

המחקר החדש שתוצאותיו פורסמו   בגרסה המקוונת של הירחון NEUROLOGY ב 2 ליולי, כלל 60 חולי פרקינסון בגילאי 50-80. כולם כשלב מוקדם של המחלה. הם היו עצמאיים בתפקוד יומיומי , לא סבלו מדמנציה או בעיות בריאות חמורות אחרות ויכלו ללכת ללא מקל הליכה או הליכון במן שהם תחת השפעת התרופות שלהם.

הנבדקים התבקשו ללכת 3 פעמים בשבוע תוך שהם מבוקרים בקצב ליבם כדי לוודא שהם הולכים הליכה נמרצת. הם התחילו ב 15 דקות וסיימו ב 45 דקות.

במחקר הוגדרה פעילות מוגברת בינונית כלפחות 70% ממקסימום קצב הלב קצב הלב לגיל הנבדק, אצל רוב הנבדקים זה היה קצב לב בטווח שלח 104-111 פעימות לדקה.

" זה אומר שהנבדקים הזיעו אך לא הגיעו לתשישות" מבהיר ראש צוות המחקר דר' ארגון אוק נוירולוג ממרפאות בית החולים האוניברסיטאי של אוניברסיטת איובה ומהמרכז הרפואי לענייני ותיקים שבאיובה סיטי.

החוקרים בדקו את התפקוד הפיסי והנפשי של המשתתפים לפני ו 6 חודשים אחרי תחילת ההליכה. בבדיקה השנייה הראו הנבדקים שיפור משמעותי בכושר האירובי שלהם. הם הלכו מהר יותר וגם שיווי המשקל שלהם היה טוב יותר. כמו כן הם חוו פחות קשיחות שרירים בהשוואה למצבם הקודם. כך לפי החוקרים.

בנוסף השתפרו מספר מדדי מוח. הנבדקים הראו פעילות טובה יותר במבחן שבחן את מיקוד תשומת ליבם. בקשר למצב רוחם , דווחו המשתתפים על פחות חולשה ופחות דיכאון ועל מבט אופטימי יותר על החיים.

מכיוון ובמחקר לא הייתה קבוצת ביקורת שלילית-כלומר קבוצת נבדקים שלא הלכו- קשה לקבוע אם השיפור שנצפה היה רק עב ההליכות. לעיתים אנשים משתפרים רק עקב טיפול טוב יותר מהצוות הרפוי. לכן אמר דר' אוק שצריך לחזור על המחקר בתנאים אקראיים ומבוקרים, ולשם כך הוא פנה לקבלת מענק מחקר.

אך מחקר זה אינו המחקר הראשון שמצא שפעילות גופנית עוזרת לחולי פרקינסון. קורקוס הוביל מחקר שהראה שפעילות גופנית עם משקלות הראתה תוצאות דומות למחקר זה.

" זה מחקר חשוב ביותר. וזה בגלל שהליכה היא פעילות גופנית שקל לעשותה והמחקר הראה תוצאות מעניינות" אומר קורקוס.

החוקרים הסכימו שהליכה היא משהו שאנשים יכולים לבצעו ובכך לשפר את בריאותם.

מוסיף ואומר דר' אוק: "ההליכה צריכה להיות בטוחה, להיות במידה ותוך התאמה ליכולת האישית, וצריכה להינתן על ידי איש מקצוע כמו רופא"

מקור:
SOURCES: Ergun Uc, M.D., neurologist, The University of Iowa Hospitals and Clinics and The Veterans Affairs Medical Center, Iowa City; Daniel Corcos, M.D., professor, physical therapy and human movement sciences, Northwestern University, Chicago; July 29, 2014, Neurology
 
 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email