חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זכויות חולי פרקינסון בישראל 2022

מתמודד פרקינסון -יש לך זכויות!

זכותך הראשונית היא לדעת מהן זכויותיך…
בשל מורכבות הנושא ובשל ההבדלים בין אדם לרעהו, אין לראות במידע זה ייעוץ מוסמך.
למרות מאמצים ניכרים מצידה, אין העמותה אחראית לדיוקם של כל הפרטים המובאים במדור זה. 

כמו-כן, אין במדור זה הבטחה לקבלת זכויות כלשהן.

מבוא

לחולה הפרקינסון עשויות להיות מוקנות מגוון זכויות, שניתנות ע״י גורמים שונים ומותנות במצב מחלתו וגם בסטאטוס האישי כגון גיל, מצב תעסוקתי, גובה השכר או הפנסיה, כפי שיובהר להלן.

בתפריט מצד ימין מגוון הזכויות המוקנות ע״י כלל הרשויות.

הכתובת למצוי זכויות רפואיות  למחלות בכלל, כולל פרקינסון, הוא קודם כל הביטוח הלאומי, האגף לנכות כללית.   לחולה הפרקינסון עשויות להיות מוקנות מגוון זכויות, אשר מותנות במצב מחלתו וגם בסטאטוס האישי כגון גיל, מצב תעסוקתי, גובה השכר או הפנסיה, כפי שיובהר להלן.

בקשה להכיר בנכות כלשהי כמזכה את החולה בהטבה כלשהי מתחילה בהערכת מצבו הרפואי והתפקודי על ידי וועדה רפואית.  תוצאות הוועדה הן המפתח לקבלת הזכויות וההטבות המגיעות לחולה. אין להמעיט בחשיבות ההופעה בפני הוועדה הרפואית.  היא חורצת גורלות בכל מה שנוגע לזכויות הרפואיות של החולה.

לכל סוג של הטבה יש צורך בוועדה רפואית נפרדת (כלומר, לקצבה צריך וועדה, ולניידות צריך וועדה ייעודית ולפטור ממס צריך וועדה אחרת).  לכל סוג של וועדה יש להתכונן בדגש על ההטבה שהמבקש רוצה לקבל.

לחולי פרקינסון יש אתגר מיוחד הקשור לאופי המחלה:

  1. בוועדה החולה מופיע כשהוא במצב ON ומתפקד טוב, על החולה להמחיש לחברי הוועדה מה מצבו כאשר התרופות אינן משפיעות ואיזה חלק מהיממה הוא נמצא ב OFF.  בהנחה, שאין כוונה להופיע בפני הועדה במצב OFF בכוונה תחילה, ההמחשה היא אתגר.
  2. הפרקינסון אינו רק הרעד והנוקשות, אלא הוא משפיע על מערכות רבות בגוף התורמות למגבלות התפקודיות של החולה.  חשוב שהמצב האמיתי יוצג במלואו.

לכן, מומלץ לגבות את הבקשה במסמכים רפואיים תומכים ואף בסרטונים של מצבי OFF: לצרף חו״ד רפואיות, תוצאות בדיקות רפואיות וכד'.

לדוגמה, ניתן להגיש סיכומים רפואיים ומצב נוכחי מהנוירולוג המטפל (עדיף מנוירולוג מומחה להפרעות תנועה) שיתאר במדויק את האבחנה ואת המינונים התרופתיים.  מכתב מאורולוג מומחה, במידה ויש בעיה כרונית בדרכי השתן שנגרמה מהפרקינסון,    חוות דעת מפסיכיאטר במידה וקיים דיכאון שנלווה למחלה, מכתב ממומחה לגסטרו במידה וקיימת עצירות כרונית הנגרמת מפרקינסון וכד'. ניתן אף לצלם את עצמכם במצבי off ולהראות את הסרטון במהלך הועדה, ככל שהדבר יתאפשר.

יש לשקול "לשים את הדברים על השולחן": למעשה, אין לוועדה יכולת אמיתית לדעת מה מצבו האובייקטיבי של חולה פרקינסון ואין אמת מידה בלתי תלויה שניתן להיעזר בה כדי להחליט על יכולת התפקוד שלו, למעט התרופות שהחולה לוקח.  תמהיל התרופות הוא אינדיקציה אפשרית לחומרת המחלה.  ניתן לשקול לציין זאת בפני הוועדה (אמנם המכתב הרפואי כולל את תמהיל התרופות, אבל אפשר להזכיר זאת בעל פה בפני הוועדה ולבקש שייקחו בחשבון פרט זה)

  • וועדות רפואיות הסבר על איך מתנהלת הועדה ואיך להתכונן אליה
  • שאלות תשובות תוכל לקבל מענה על מקרים ספציפיים

 

ניתן להגיש תביעה באתר ביטוח לאומי בצרוף מסמכים…