לבדופה

LEVODOPA


ללא ספק, התרופה Levodopa, הנקראת גם L-dopa, היא גולת הכותרת של הטיפול בן-ימינו.
L-dopa הוא כימיקל פשוט הנמצא באופן טבעי בצמחים ובבעלי חיים. תאי עצב יכולים להשתמש ב-Levodopa כדי לייצר דופמין ולחדש את אספקתו המדלדלת במוח. לא ניתן לתת דופמין ישירות כיוון שאינו חוצה את מחסום הדם-מוח (הרשת הענפה של כלי-דם ותאים המסננים את הדם בהגיעו למוח). בדרך כלל מקבלים חולים Levodopa בצירוף Carbidopa, אשר מעכב את הפיכת ה-Levodopa לדופמין עד אשר היא מגיעה למוח, וכך מונע או מקטין כמה מתופעות הלוואי שהתלוו לעתים תכופות לטיפול ב-Carbidopa .Levodopa גם מפחיתה את כמות ה-Levodopa הנדרשת.

על אף שה-Levodopa עוזר לפחות ל-75% ממקרי הפרקינסון, לא כל הסימפטומים מגיבים בצורה שווה לתרופה. איטיות תנועה ונוקשות מגיבות בצורה הטובה ביותר, בעוד שהרעד מופחת באופן שולי בלבד. בעיות בשיווי-משקל וסימפטומים אחרים עלולים לא להיות מושפעים כלל.

כיוון שתזונה עתירת חלבונים יכולה להפריע בספיגת ה-Levodopa, ממליצים רופאים מסוימים לחולים שנוטלים תרופה זו להגביל את צריכת החלבונים שלהם לארוחת הערב בלבד.

Levodopa היא תרופה כה יעילה עד שישנם אנשים השוכחים כי הם חולים בפרקינסון, אולם היא אינה מרפאת את המחלה. אמנם Levadopa יכולה להפחית את הסימפטומים, אך היא אינה יכולה להחליף תאי עצב אבודים ואינה יכולה לעצור את התקדמות המחלה.
תופעות לוואי של תרופת ה-Levodopa
תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן בחילות, הקאות, לחץ דם נמוך, תנועות בלתי-רצוניות וחוסר-מנוחה. במקרים נדירים עלולים החולים לסבול מבלבול. הבחילות וההקאות מופחתות במידה רבה על ידי נטילת Carbidopa בצירוף Levodopa, שאף מגבירה יעילות של מינון נמוך יותר. ישנה גם תכשירים בעלי שחרור-מושהה (Slow Release Formula) לתרופה זו, המעניקים השפעה ארוכת-טווח יותר לחולים הנוטלים אותה.
תנועות לא-רצוניות ( Dyskinesias) כגון עוויתות, נענוע ראש ותנועות חדות ופתאומיות מופיעות בדרך כלל אצל חולים שנטלו מנות גדולות של Levodopaלאורך זמן. תנועות אלו יכולות להיות קלות או חריפות וכן מהירות מאד או איטיות מאד. הדרך היעילה היחידה לשלוט בתנועות אלה, הנגרמות בגלל התרופה, היא להקטין את מינון ה-Levodopa או להשתמש בתרופות החוסמות דופמין. תרופות אלו בדרך כלל גורמות להופעה מחודשת של סימפטומים של המחלה.

בעת שימוש ממושך ב-Levodopa יכולות להופיע בעיות מטרידות אחרות. חולים יכולים להבחין בהופעת סימפטומים מודגשים יותר עוד בטרם נלקחה מנת התרופות הראשונה בבוקר והם יכולים לחוש מתי מתחילה השפעת התרופה לפוג (עוויתות שרירים שכיחות במקרים אלו). הסימפטומים מתחילים לחזור בהדרגה. משך השפעתה של כל מנת תרופה מתקצר – אפקט השחיקה. בעיה פוטנציאלית נוספת היא שינויים פתאומיים, בלתי-צפויים בתנועות, מתנועות רגילות לתנועות פרקינסוניות ובחזרה, שיכולים להתרחש מספר פעמים ביום. השפעות אלה מצביעות כנראה על כך שתגובת החולה לתרופה משתנה או כי המחלה מתקדמת.

עפ"י מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH)