מה זה רפואה דיגיטלית?

ד"ר סיימון ישראלי-קורן

שמי ד"ר סיימון ישראלי-קורן, אני רופא נוירולוג בעל וותק של 10 שנות ניסיון בטיפול ומחקר במחלת פרקינסון. את דרכי המקצועית התחלתי בלימודי ברפואה באוניברסיטת קיימברידג' אנגליה, רפואה פנימית בלונדון (עם התואר MRCP UK). בהגעתי ארצה התמחיתי בנוירולוגיה במרכז הרפואה ע"ש שיבא בתל השומר ובהמשך לימודי לתואר שלישי PhD במדעי המוח במכון ויצמן.

לאחרונה סיימתי את עבודתי כנוירולוג בשיבא. זאת בעקבות שאיפתי לעסוק גם במחקר ופיתוח של תרופות, טיפולים וטכנולוגיות חדשות למחלת פרקניסון ואני מועסק כיום כמנהל בכיר רפואי ומדעי על ידי חברת נוירודרם וכרופא נוירולוגי במכבי שרותי בריאות. התמריץ לעשייה שלי הוא הרצון לסייע לאנשים, כמו גם הסקרנות המדעית. גוף האדם מרתק והמוח הוא האיבר החשוב ביותר והמסתורי ביותר. מצד אחד, פרקינסון היא אחת המחלות הקשות , אבל מצד שני, היא גם בעלת פוטנציאל עצום להגיב לטיפול – תרופתי ולא תרופתי.

בעקבות המהפכה הטכנולוגית ועוד טרם מגפת הקורונה, עובר עולמנו שינויים דיגיטאליים מהותיים. כפועל יוצא ממגפת הקורונה, ייושמו אמצעיים דיגיטאליים נוספים (דוגמת ה'זום), וחיינו הפכו להיות דיגיטאליים מאוד. מגמה זו קיימת גם בעולם הרפואה. המציאות הנוכחית מזמנת אתגרים חדשים ורבים לחברה בכלל ולקהיליית האנשים עם מחלת הפרקינסון, בפרט.

דוגמא אחת היא, למשל, חולה הגר במושב אשר רצה לעשות יותר פעילות גופנית וטיפולי פיזיותרפיה. אבל המרחק ממקום מגוריו למקום הטיפול לא אפשר לו לממש את רצונו. דווקא בתקופת הסגר הוא הצליח למצוא חוגים, שיעורים וטיפולים במערכת הדיגיטאלית אונליין והוא התחיל לעשות יותר וגם הרגיש שיפור במצבו.

דוגמא נוספת שממחישה את גודל הצורך היא פתיחת קהילת פרקינסון ברשת החברתית. יחד עם נעה בן שטרית מפיזיוגרופ ומאמנת כושר נטע לונהוף, פתחתי קהילת פרקינסון ברשת החברתית על מנות לתת תמיכה למאובחניי פרקינסון ומשפחותיהם. במהלך תקופה מאתגרת זו נרשמו, תוך מספר שבועות כ- 600 אנשים, וקיבלנו מהם פידבקים חיוביים על המענה שלנו לצורך שלהם.

לרפואה דיגיטלית יש פוטנציאל עצום לתת פתרונות לבעיות רבות במערכות הבריאות בעולם – אין interoperability (יכולת פעולה הדדית) בין רפואה בקהילה ורפואה בבית חולים, והתקשורת בין הדיסציפלינות והמקצועות הרפואיים ומקצועות הבריאות אינה טובה די הצורך ויש מקום לשיפור רב. דבר שגורם לכפילות עבודה, בלבול בתכנית הטיפולית, עיכוב בהחלטות חשובות ותחושה של החולים שהם "נופלים בין הכסאות". חדשנות בתחום הרפואה הדיגיטאלית מאפשרת חזרה של החולה ובני משפחתו למרכז הפוקוס של מערכת הבריאות ובכך לאפשר לחולה לנהל את המחלה שלו בסביבה הנוחה שלו.

ראינו ש'המחסומים' כלפי השימוש באמצעים דיגיטאליים הולכים ויורדים. כולם מכירים את תופעת ה"זומיפיקציה" של החברה, מילדי כיתה א' למטופלי פרקינסון, כולל מורים ורופאים שעברו מחוסר ברירה לפלטפורמות מקוונות. השינוי היה אולי מהר מדי ולרבים הדבר לא צלח כל כך, אבל המציאות שנכפתה על החברה, הוכיחה שקיימת היתכנות רבה יותר לשימוש מקוון ושאפשר לעשות שימוש באמצעי וירטואלי הרבה יותר ממה שחשבו קודם לכן. לבסוף אנשים מסכימים לזה ומצליחים. כרופא אני יכול לומר שיש משהו יותר אינטימי דווקא במגע קליני וירטואלי שהוא קרוב יותר לביקור בית. רואים את החולה בסביבה שלו, יותר רגוע, כאשר לא היה צריך לנסוע בפקקים, למצוא חנייה ולחכות בחדר המתנה. אבל יש עוד תחומים נוספים רבים של רפואה דיגיטלית, מעבר לטלה-רפואה, מביג דאטה לתבונה מלאכותית / למידת מכונה (Machine learning / Artificial intelligence), טיפול דיגיטאלי (digital therapeutics) ועוד.

יש לנו בארץ, זכות גדולה להיות באחד המקומות בעולם הפעילים ביותר בתחום החדשנות. כולנו שמענו על ה- startup nation. כישראלים אנחנו תמיד מחפשים לתקן בעיות ולשפר את חיינו. מד-טק ו- braintech הופכים להיות תחום חשוב מאוד בעולם בכלל ובארץ בפרט.

אני מעוניין לקיים בבלוג הזה דיון ולהכיר יחד אתכם את האנשים והחברות שנמצאים בחזית המדע והטכנולוגיה, בתחום של רפואה דיגיטלית למחלות מוח ובעיקר פרקינסון מהארץ והעולם.

בבלוג הבא, אעשה סקירה קצרה של התחום ואז אתחיל להיכנס יותר לעומק על מנת לעשות לכם היכרות עם השחקנים העיקריים. עם השיח הזה אני בטוח ששני הצדדים, המטופלים והחברות ירוויחו וירוויחו הרבה.

בכבוד רב,

סיימון

 

מחבר בלוג זה הוא עובד של חברת נוירודרם בע"מ. בלוג זה והתכנים המוצגים בו הנם לצרכי מידע בלבד ואין לראות בהם ייעוץ רפואי, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. ככל ולקורא או לכל גורם אחר ישנה בעיה רפואית, עליו לפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי. אין להתעלם מייעוץ רפואי מקצועי ואין להתעכב  או לדחות חיפוש אחר טיפול רפואי בשל המידע המוצג בבלוג זה. אם אתה סבור כי אתה נמצא במצב חירום רפואי עליך לפנות במיידי לרופא המטפל או למוקד החירום המקומי לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

מחבר בלוג זה לא יגיב או יתן מענה לשאלות הנוגעות לניסויים ו/או למוצרים הקליניים של חברת נוירודרם בע"מ.

בשום מקרה, לא ישאו ד"ר ישראלי-קורן, נוירודרם בע"מ ו/או מי מטעמם, באחריות בגין כל נזק שייגרם, במישרין או בעקיפין, כתוצאה משימוש בבלוג זה.

The author of this blog is an employee of NeuroDerm Ltd. This article is provided as courtesy only, and is not intended and should not be construed as medical advice, nor is the information contained in this article a substitute for professional medical expertise or treatment. If the reader or any other per­son has a med­ical con­cern, he or she should con­sult with an appropriately licensed physi­cian or other health care worker. Never dis­re­gard pro­fes­sional med­ical advice or delay in seek­ing it because of some­thing you have read on this blog [or in any linked materials]. If you think you may have a med­ical emer­gency, call your doc­tor or local emergency number immediately.

The author will not respond to queries regarding NeuroDerm's clinical trials or products.

Under no circumstances shall Dr. Israeli-Korn, NeuroDerm Ltd, or any employees, associates, or affiliates of NeuroDerm Ltd be responsible for damages arising from use of the blog.