גרסת סלולר למטה

קו חם:
ימים א-ה 08:00 – 20:00
טלפון: 054-6125043

 

מחלת גושה מצביעה על דרך חדשה אפשרית לטיפול במחלת פרקינסון

מחלת גושה מצביעה על דרך חדשה אפשרית לטיפול במחלת פרקינסון

פורסם בתאריך 11 ביוני 2014

באתר של PARKINSON'S DISEASE FOUNDATION

http://www.pdf.org/en/science_news/release/pr_1402498748

חוקרים זיהו כנראה גישה טיפולית למחלת פרקינסון, לאחר שבחנו דגימות רקמה מאנשים החולים במחלה תורשתית נדירה הידועה כמחלת גושה, להם רמת סיכון גבוהה לחלות במחלת פרקינסון. ממצאיהם שפורסמו בגיליון מאי 2014 של הירחון BRAIN הציעו שתרופה בשםAMBROXOL עשויה לעזור בטפול בצורות מסוימות של מחלת פרקינסון.

לחולים במחלת גושה יש מוטציות בשני ההעתקים של הגן GBA. במחלה האנזים שנוצר מגן זה (GLUCOCEREBROSIDASE), אינו מסוגל לעשות את עבודתו – פינוי משקעים שומניים מתאים מסוימים באיברים מסוימים. נשאים של מחלת גושה (אנשים עם עותק אחד של מוטציה בגן), אינם מראים תסמיני מחלת גושה, אך הם הראו עליה ברמת הסיכון לחלות במחלת פרקינסון.

החוקרים עדיין אינם יודעים איך תורמות המוטציות ב GBA להגדלת רמת הסיכון לתחלואה במחלת פרקינסון.

כדי למצוא תשובה לשאלה קבוצת חוקרים בראשותו של דר' אנטוני שפירא מאוניברסיטת לונדון בבריטניה אסף דגימות עור מ 5 חולי גושה ארבע נשאים (עם עותק אחד של המוטציה) שהיו גם חולים במחלת פרקינסון שניים שלא היו חולים במחלת פרקינסון ושלושה בריאים (ביקורת). החוקרים טיפלו בתאי רקמת העור בתרופה בשם: AMBROXOL, שידועה בכך שהיא מאיצה את פעילותו שדל האנזים GLUCOCEREBROSIDASE ובדקו את התוצאות.

תוצאות

  • כצפוי בתאי עור מחולי גושה, מצאו החוקרים שהאנזים GLUCOCEREBROSIDASE היה פעיל פחות באופן משמעותי מאשר בקבוצות הטיפול האחרות – למעשה היא הייתה נמוכה ב 95% בהשוואה לפעילותה אצל אנשים בריאים.
  • פעילות האנזים בנשאי מחלת גושה, גם בחולי מחלת פרקינסון וגם באלה שאינם חולים במחלת פרקינסון, הייתה כ 60% מהנורמלית.
  • תאי עור מאנשים שהיו חולים ואו נשים (עותק אחד, או שני עותקים של המוטציה בגן GBA) הראו יותר סימני עקה (סטרס), מה שיכול להוביל לפגיעה בתאים ואף למותם, בהשוואה לביקורת.
  • בתאי העור בכל הקבוצות, התרופה AMBROXOL, הגבירה את פעילות האנזים GLUCOCEREBROSIDASE וגם את תוצריו.
  • תאי עור בהם הייתה קיימת המוטציה בגן GBA וטופלו ב AMBROXOL נראו בריאים יותר והראו פחות סימני עקה (סטרס).
  • בתאי עצב, AMBROXOL הוריד את רמות חלבון מסוים ALPHA SYNUCLEIN שמצטבר אצל חולי פרקינסון.

מה משמעות התוצאות?

הבנה טובה יותר של הקשרים הביולוגיים בין מחלת גושה למחלת פרקינסון תוכל לעזור לנו לפתח גישת טיפול חדשה למחלת פרקינסון. הממצאים מהניסוי הנוכחי רומזים ש AMBROXOL תרופה שנמצאת בשוק באירופה, צריכה להיבדק כתרופה למחלת פרקינסון, כנראה אצל הנושאים גן GBA שעבר מוטציה חולי גושה ובתקווה גם בחולי פרקינסון כלליים.

המחקר הנוכחי מצביע על כך שמחלות גושה ופרקינסון יכולות להיות קשורות למחזור תאי – היכולת של תאים בגוף למחזר פסולת. במחלת גושה כשיש מוטציה בגן GBA, התאים אינם מסוגלים לסלק פסולת שומן בצורה תקינה. בדומה לכך אצל חולי פרקינסון, התאים כנראה אינם מסוגלים להפטר באופן יעיל מפסולת חלבונית כמו זו של ALPHA SYNUCLEIN.

המחקר מראה ש AMBROXOL עשוי לפנות את המשקעים. במקרה זה, התרופה פועלת על ידי הגדלת כמות האנזים GLUCOCEREBROSIDASE והגברת רמת פעילותו. תאים בעלי רמת פעילות מוגברת של GLUCOCEREBROSIDASE נראו בריאים יותר ויכלו להפטר טוב יותר מפסולת חלבונית כמו ALPHA SYNUCLEIN.

בעוד AMBROXOL, נמצאת כבר בשוק לטיפול במחלות אחרות, תוצאות המחקרים הנוכחיים נותנים שיפור קל בלבד בפעילות האנזים וידרשו מחקרים נוספים. חשוב יהיה לחקור את ההשפעות התאיות הנוספות של המוטציות של GBA ושל AMBROXOL בתאי עצב ובמודלים של מחלת פרקינסון בבעלי חיים.

ביבליוגרפיה

McNeill A, Magalhaes J, Shen C, Chau K-Y, Hughes D, Mehta A, Foltynie T, Cooper JM, Abramov AY, Gegg M, Schapira AHV (2014) Ambroxol improves lysosomal biochemistry in glucocerebrosidase mutation-linked Parkinson disease cells. Brain 137:1481–1495.  DOI: 10.1093/brain/awu020  http://dx.doi.org/10.1093/brain/awu020

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email