חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מילון מונחי פרקינסון

acetylcholine (אצטילכולין) – נוירוטרנסמיטור במוח הפועל באיזון עם דופמין, בהעברת מסרים בין תאי עצב במוח וכן בין העצב לשרירים בגוף כולו, כדי לאפשר לנו לבצע תנועות מתואמות.

amino acids (חומצות אמינו) – יסודות אורגניים המהווים את האלמנטים הבסיסיים של חלבונים.

Antichlinergic drugs (תרופות אנטיכולינרגיות) – קבוצת תרופות המשמשות לטיפול במחלת פרקינסון, ופועלות באמצעות חסימת פעולתו של האצטילכולין, ועל ידי כך מקלות על פעילותם של תאי הדופמין במוח.

benserazide (בנזראזיד) – התרופה לבופר מכילה שני מרכיבים: לבודופה ובנזראזיד. בנזראזיד מונע מהלבודופה להפוך לדופמין, לפני שהיא מגיעה למוח.

carbidopa (קרבידופה) – התרופות דופיקר וסינמט CR מכילות את המרכיבים לבודופה וקרבידופה, הקרבידופה מונע מהלבודופה להפוך לדופמין, לפני שהיא מגיעה למוח.

COMT inhibitors (מעכבי האנזים COMT) – סוג חדש של תרופות הפועל על ידי חסימת אנזים המכונה Catechol-O-Methyl Transferase (COMT), אשר הופך את הלבודופה לחומר בלתי פעיל. כתוצאה מכך תרופות אלה מאיטות את הרס הלבודופה.

Dopamine (דופמין) – מעביר מסרים כימי, הנוצר על ידי תאים במוח. הוא פועל באיזון עם אצטילכולין בהעברת מסרים מן המוח לחלקים אחרים של הגוף, ובמיוחד לאלה מביניהם המעורבים בקואורדינציה של התנועות.

dopamine agonists (דופמין אגוניסטים) – תרופות המגרות באופן ישיר את אזורי המוח שבהם פועל דופמין.

dyskinesias (תנועות בלתי רצוניות) – תנועות לא תקינות המשפיעות על חלק כלשהו של הגוף. נגרמות על ידי טיפול בתרופות אנטי-פרקינסוניות מסוימות.

enzyme (אנזים) – קבוצות של חלבונים מורכבים הנוצרים על ידי תאים חיים, ופועלים כזרזים (קטליזטורים) בריאקציות ביוכימיות ספציפיות.

generic – כאשר מספר תרופות ישנות חדלות להיות מוגנות על ידי פטנט, אפשר "להעתיק" אותן מעט יותר בזול כגרסה גנרית. גרסות גנריות של תרופות כפופות לאותן דרישות איכות קפדניות כמו התרופות המסומנות המקוריות.

Levodopa (לבודופה) – חומצת אמינו טבעית שהמוח הופך לדופמין.

Monotherapy – שימוש בתרופה אחת בלבד, כדי לטפל במצב בריאות מסוים. למשל: לבודופה במחלת פרקינסון. בתרופות אלה ניתן להשתמש במשולב גם עם תרופות אחרות.

ON/OFF – מונח שמשתמשים בו כדי לתאר את השינויים הפתאומיים ובלתי חזויים מראש ביכולת התנועה של חולי פרקינסון קשים, המטופלים בלבודופה. במצב של “ON” הם מסוגלים לנוע, בעוד שבמצב של “OFF” הם יכולים להיות במצב של חוסר יכולת לנוע. הם יכולים לעבור ממצב אחד למצב האחר תוך תקופת זמן קצרה ביותר – דקות או אפילו שניות.

side effect (תופעות לוואי) – כל השפעה בלתי רצויה הנגרמת על ידי תרופה.

subcutaneous (תת עורי) – מתחת לעור.

“wearing-off” effect(אפקט גמר השפעת התרופה) – בתופעה זו מתנסים חולי פרקינסון רבים החולים זמן ממושך. משך זמן ההשפעה של מנה אחת של הטיפול התרופתי יורד, כך שהוא "נגמר", בטרם הגיע מועד נטילתה של המנה הבאה