גרסת סלולר למטה

קו חם:
ימים א-ה 08:00 – 20:00
טלפון: 054-6125043

 

מערכת אולטרה סאונד ממוקדת ומכוונת על ידי MRI יכולה להציע הקלה במחלת פרקינסון

מערכת אולטרה סאונד ממוקדת ומכוונת על ידי MRI יכולה להציע הקלה במחלת פרקינסון

פורסם באתר של NORTHWEST PARKINSON'S FOUNDATION

מאת: ברנדון נפזיגר

INSIGHTEC LTD, חברה פרטית ישראלית בבעלות חלקית של ג'נרל אלקטריק קיבלה את ברכת הדרך של ה FDAלעריכת ניסוי שלב 1 לטיפול במחלת פרקינסון שמשתמש בסריקות MRI לכוון פרצי אנרגיה של אולטרה סאונד.

הטיפול הבלתי פולשני הוא אחד מתוך מספר שימושים של המכשיר שנבדק כעת עבור משפחה של מכשירים –EXABLATE –הפועלת על עיקרון של פרצי אולטרה סאונד המוכוונים  וממוקדים על יד MRI כולל כנגד סרטן וכנגד גרורות סרטן לעצמות.

המכשיר שנקרא EXABLATE NEURO משתמש באולטרה סאונד ממוקד, פולסים של אנרגית אולטרה סאונד שיכולה לחמם רקמה בגוף ולהרוס אותה. באמצעות סריקת MRI יכולים הרופאים לכוון את גלי האולטרה סאונד, או סוניקציה, תוך קבלת דימוי רקמת המוח בזמן אמת, תוך שהם שולטים על התקדמות הטיפול.

לדבריו של איל זדיקריו, סגן נשיא למחקר ופיתוח ומנהל תוכנית הנוירו בחברה מטירת הכרמל, המערכת נבדקת לפעילות עמוק במוח, בתלמוס, להקל על רעד, תסמין אופייני למחלות ניווניות של מערכת העצבים המרכזית. אזור זה הוא גם אזור המטרה של ניתוח השתלת אלקטרודות אצל חולי פרקינסון. אלה מחוברות לקוצב ששולח זרמים למוח ומקל על תסמיני המחלה. זדיקריו אומר שהניסוי צפוי להתחיל בסתיו השנה. בניסוי יגויסו עד 30 חולים בעלי רעד פרקינסוני  כתסמין שולט ויחולקו לשתי קבוצות אחת תטופל ב EXABLATE והשניה קבוצת ביקורת. לחולים מקבוצה זו יתאפשר עם סיום הניסוי לקבל גם כן את הטיפול, אומר זדיקריו. אתר הניסוי העיקרי באוניברסיטת וירג'יניה בשארלוטוויל, בה נערך בשנה שעברה ניסוי עם EXABLATE NEURO בטיפול ב 15 חולים עם רעד ESSENTIAL TREMOR מצב רפואי, שהטיפול בו כולל הריסת אזור סמוך  במוח, אומר זדיקריו. "התרומה הקלינית של המחלה שונה, אבל הטכניקה של ההליך הניתוחי דומה" כך הוא אומר ל DOTMED NEWS  בשיחת טלפון. לאחר הטיפול אצל חולי ה ESSENTIAL TREMOR, הם דווחו על "הקלה משמעותית" ברעד וליותר ממחציתם דווחו על "הקלה שולטת". היו תופעות לוואי קלות כמו חוסר תחושה בקצות האצבעות והשפתיים, אך זדיקריו אומר שאלו ידועות עקב נזקים למוח באזור הנבדק ורובם חלפו אחרי שבוע.

שוק גדול

בגלל שהטיפול הזה איננו פולשני ואינו דורש השתלה ניתוחית של התקן והפועל על סוללות, שמדי פעם  צריך להחליפן גלובל דטה חברה לחקר שוק בריטית חוזה ש EXABLATE או טכנולוגיה דומה אם תאושר על ידי ה FDA תנגוס נתח שוק ענק  משוק נוירוסטימולציה שהוערך ב 2010 ב 1.8 מיליארד דולר. " קיימים למערכת יתרונות רבים בכך שאינה פולשנית, האפקט הטיפולי הוא מידי ולא מתלווה לו קרינה מייננת" פרסמה גלובל דטה בשבוע שעבר.

מחלת פרקינסון פוגעת במיליון אמריקאים וב 5 מיליון ברחבי העולם דווחה גלובל דטה ומקום 14 ברשימת  סיבות המוות בארה"ב.

EXABLATE שימושים אחרים

זדיקריו אומר שוירג'יניה היא האתר העיקרי לבדיקת ה EXABLATE NEURO בארה"ב. שני האתרים האחרים הם בית חולים לנשים ע" בריגהם בבוסטון ואוניברסיטת סאן דיאגו. מכשיר ה EXABLATE NEURO  הוא קרוב משפחה של הEXABLATE. שקבל אישור של ה FDA ב2004 ב UTERINE FIBROID.  כ 30 מכשירי EXABLATE הותקנו בארה"ב אומר זדיקריו.

אינסייטק אומרת שהיא חוקרת יישומים נוספים ל EXABLATE. יישום אחד הוא להשתמש במכשיר להקלת מאב בגרורות סרטניות בעצמות. אלו מטופלים כעת במשככי כאבים או בהקרנות. החברה הגישה בקשה ל לFDA לפני כשעישה חודשים לאישור לפני שיווק, בהתבסס על ניסוי בו נעשה שימוש במכשיר להקלת כאבים אצל חולים בהם ההקרנות לא עזרו כך לפי הודעה לעיתונות מוקדם יותר השנה. השימוש למטרה זו אושר באירופה, אומר זדיקריו.

ניסויים רבים אחרים של שימוש ב EXABLATE  לבדיקת פעילותו בסרטן השד וסרטן הערמונית נמצאים בשלבי גיוס חולים לפי חיפוש  במאגר מידע ממשלתי

Clinicaltrials.gov

לקריאה בשפת המקור…

במקור פורסם ב- DOT ME NEWS

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email