נפילות

התמודדות עם נפילות

ישנן תרופות לפרקינסון שעלולות לגרום לתופעת לווי של לחץ דם נמוך, אשר בתורו עלול לגרום לסחרחורות ולהגביר את הסיכוי ליפול. במידה ואתם נופלים, כדאי לבקש מהאחות או מהרופא שיבדקו לכם את הלחץ הדם – גם בישיבה וגם בעמידה. יתכן שהרופא יוכל להמליץ על תרופה לטיפול בלחץ דם נמוך או סחרחורות, למרות שיתכן והדבר יהיה מסובך בשל התנגשות עם התרופות לפרקינסון.
ניתן למנוע סחרחורות מסוימות. למשל, כאשר אתם קמים מהמיטה, תנו לרגליים להיתלות לצד המיטה במשך מספר דקות לפני שאתם נעמדים, ואז תקומו לאט. כאשר אתם קמים מכסא, עיצרו למספר דקות לפני שתתחילו ללכת, עד שתרגישו יציבים.
חלק מהתרופות לפרקינסון אף מחמירות נפילות בשל גרימת דיסקינזיה וקפאון. שוב, חשוב לספר לרופא במידה ויש נפילות, כדי שיוכל לבדוק את התרופות שאתם נוטלים ולערוך שינויים במידת הצורך.
יתכן והרופא ימליץ טיפול פיזיותרפיה. הפיזיותרפיסט יוכל להציע תרגילים אשר יסייעו לכם לפתח עמידה והליכה טובים, לבצע העברות משקל עם בטחון ולשמור על גמישות השרירים והמפרקים – כל אלה עוזרים להקטין את הסיכוי ליפול.

מי יכול לעזור?
יש הרבה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לעזור לעצמכם, אך ישנם גם אנשי מקצוע מנוסים אשר יכולים לתת עצה מועילה. לרוב רופא המשפחה יהיה איש הקשר אשר יפנה אתכם למומחים אחרים. בבתי חולים בהם יש יחידה לטיפול בהפרעות תנועה ניתן להתייעץ עם אחיות המתמחות במחלת הפרקינסון או אחיות המתמחות בנוירולוגיה, שהן בעלות ניסיון רב בהתמודדות עם נפילות. בקשו מהרופא הפניה.
רצוי גם לתאם פגישות עם פיסיותרפיסט או מרפא בעיסוק. רופא המשפחה בקופת החולים יפנה אתכם אליהם. קשה להכליל, אך התיאור הבא מפרט באופן כללי את העזרה אותה תוכלו לקבל:

פיזיותרפיסטים, המטפלים בבעיות ספציפיות הקשורות ב:
• יציבה
• הליכה
• שיווי משקל ונפילות
• העברות
• הושטת יד ותפיסה

הם יתנו לכם תוכנית אימונים ואסטרטגיות כדי להתמודד עם בעיות ספציפיות בחיי היום יום. חשוב מאוד להתאמן כדי למנוע או להפחית נוקשות של שרירים, דבר המפחית את הסיכוי לחוסר יציבות ולנפילות. יציבה טובה הינה חשובה כדי לשמור על שיווי משקל, ויתכן כי ימליצו לכם על תרגילים אשר יסייעו בשמירה על או בשיפור הכושר הגופני והיציבה.
פיזיותרפיסטים יכולים גם לאמן את או להמליץ למטפל שלכם על תרגילים ולהציע דרכים יעילות כדי לעזור לכם לזוז, למשל כיצד לצאת מהמיטה בבטחה, וכיצד למנוע או לפחית את הסיכוי של נפילה. אם יש לכם קושי במשימות ספציפיות אלה, הם יוכלו ללמד אותם אסטרטגיות שליטה מוטוריות שונות, כדי שמשימות אלה יהיו קלים ובטוחים ככל האפשר.

אם אתם נופלים לעתים תכופות, פיזיותרפיסט יכול ללמד אתכם דרכים שונות לקום מהרצפה ולהתחיל לנוע, וכן לעזור להחזיר לכם את הביטחון העצמי שלכם. יתכן שהאסטרטגיות הבאות יהיו מועילות:
• קימה משכיבה על הרצפה
• קימה מהרצפה לאחר נפילה

מרפאים בעיסוק יכולים לעזור לכם להשיג עצמאות מירבית, ולא חשוב מהם המגבלות או הסימפטומים שלכם. הם יכולים להעריך את השגרה היומית והביתית שלכם ואז להציע דרכים להפוך פעילויות לבטוחות ולאפשריות ככל שאפשר. לעתים שינויים קטנים במטבח או בחדר השינה, למשל, יביאו להבדל גדול במוביליות, איכות החיים והסיכוי ליפול. הם יכולים גם לייעץ על עזרים, ציוד והתאמות שעשויים לעזור, וכן להציע דרכים לשפר את היכולת לבצע משימה מסוימת כגון להתלבש או לבשל.

פודיאטרים – מומחים לכף הרגל
במידה ויש לכם בעיה בכף הרגל, הפודיאטר יוכל לייעץ כיצד להפחית מגבלה או בעיה שיתכן וגורמת לכם ליפול. הם יוכלו להמליץ גם על סוג ההנעלה המתאימה ביותר כדי למנוע נפילות.

כיצד תוכלו לעזור לעצמכם?
חשוב לא לתת לפחד מנפילה לעצור אתכם מלעשות דברים, כל עוד אתם מודעים למצב. חשוב להיות אקטיביים כי זה מסייע גם לניידות שלכם וגם לעצמאות שלכם, ולעסוק בדברים שאתם אוהבים שומר על מורל גבוה. נסו לא לתת לנפילות להגביל את הפעילות שלכם יותר מדי מאחר וזה עלול להשפיע לרעה על איכות החיים שלכם.
המידע הבא וההצעות המעשיות עשויים לסייע לכם בשגרה היומיומית שלכם כדי להפחית את הסיכוי ליפול:

שרירים ויציבה
• נסו להתאמן מדי יום ולשמור על שרירים חזקים. שרירים זקוקים לפעילות פיסית קבועה כדי למנוע נוקשות וחולשה. אם זה יקרה, יהיה קשה לחזור ולהיות פעילים. אתם עלולים לאבד את הבטחון העצמי, להפסיק להתאמן ולאבד יכולות פיסיות נוספות. התוצאה עלולה להיות הגדלת הסיכון לנפילות.
• מתיחות ותרגילי חיזוק יכולים לשמר ניידות, אשר יקטינו את הסיכוי ליפול. טאי צ'י מועיל מאוד, כמו גם תרפיות משלימות אחרות כגון יוגה, פילאטיס, הידרותרפיה ושיטת אלכסנדר המסייעים לשמר את יכולת הניידות.

• הורדת לחץ דם – אם אתם מרגישים חולשה כאשר אתם עומדים, שבו על קצה המיטה או הכסא למספר דקות לפני שאתם קמים. תאחזו במשהו יציב עד שאתם בטוחים שאתם יציבים ותתחילו ללכת רק כשתרגישו בטוחים.

• סיכונים בבית – הפחיתו בלגן כדי שתצטרכו להתמודד עם פחות מכשולים כשאתם מתהלכים. העמידו את הרהיטים כך שתוכלו לעבור בקלות ככל האפשר, ואל תזיזו רהיטים לאחר מכן, כדי שהמסלול יישאר מוכר.
• הימנעו משטיחים שאינם מודבקים לרצפה או וודאו כי מודבקים היטב. לרוב עדיף שטיח מקיר לקיר על-פני שטיחים רופפים, למרות שיש לשים לב בבחירת השטיח, כי צורה מסוימת עלולה לבלבל בעת ההליכה. יש צורות אשר יוכלו דווקא לסייע על-ידי מתן רמז ויזואלי בעת ההליכה, אך אחרים עלולים ליצור רושם שיש מדרגה גם כשאין. שני שטיחים צמודים אך שונים עלולים גם לגרום לבלבול.
• הסירו את כל החוטים המשוחררים או וודאו כי הם מוסתרים, למשל מאחורי רהיטים או צמודים לקירות.
• וודאו כי התאורה טובה, במיוחד במדרגות, בחללים וליד כל הכניסות. וודאו כי יש מתג לאור גם בסוף וגם בהתחלת המדרגות, וכן מתג ליד המיטה למקרה שתקומו באמצע הלילה.
• הדביקו נייר דבק צבעוני לקצה כל מדרגה כדי להפוך אותם לבולטים יותר ולחלקים פחות.
• נייר דבק או "צעדים" צבעוניים מפלסטיק יכולים לשמש במקומות בהם הדוגמה על השטיח מבלבלת, או במקומות בהם יש סיכוי גדול יותר ליפול, כגון במפתן הדלת או על המדרגות. מרפאים בעיסוק או פיזיותרפיסטים (תלוי במדינה בה אתה חי) יוכלו לייעץ היכן למקם עזרים ויזואליים מסוג זה.
• התקינו מעקה בשני צידי המדרגות ושימרו קרוב אליכם חפצים שנעשה בהם שימוש תכוף, כדי להפחית את מספר הפעמים שיש לעלות ולרדת במדרגות.
• התקינו מעקה ודבק נגד החלקה באמבטיה. הניחו משטחים נגד החלקה על רצפת חדר האמבטיה אם אין שם שטיח. ניתן להתקין גם מעקים ליד השירותים.
• במטבח הניחו שטיחונים נגד החלקה צמוד לכיור ולתנור, ונגבו מיד כל דבר שנשפך.
• החליפו או הסירו דלת פנדל (swinging door) שעלולים להפיל אותך.
•  השקיעו בטלפון אלחוטי כדי שתוכלו להשתמש בו היכן שתהיו ללא הצורך בהליכה. כדאי לבחור טלפון שקל להשתמש בו גם כשיש רעד. אם אתם יוצאים לבדכם, מומלץ לשאת איתכם טלפון נייד.
• יתכן והיה מועיל להתקין מערכת אזעקה כדי תוכלו להזעיק עזרה במידת הצורך. ישנם סוגים שונים: יש שניתן לענוד אותם כשרשרת או צמיד, אחרים נתפסים בחולצה, ובלחיצה על הכפתור ניתן להזעיק צוות רפואי במידת הצורך.

פיסיותרפיסט יכול לייעוץ בנוגע לבעיות ספציפיות בהליכה, אך הטיפים הבאים עשויים לסייע גם לכם וגם למטפלים ולבני משפחותיכם:
• בעת הליכה, התרכזו בכל צעד והפחיתו הסחות. יתכן שתצטרכו לבקש מהמלווים שלכם לא לשוחח איתכם בזמן ההליכה.
• אל תנסו לעשות שני דברים בו-זמנית, כדון לשאת משהו, לדבר בטלפון הנייד או לצפות בטלוויזיה בזמן שאתם הולכים. יתכן שהמטפל ובני המשפחה צריכים להיות מודעים לכך כדי שהם לא יסיחו את דעתכם.
• הכריחו את עצמכם לטלטל את הידיים קדימה ואחורה בזמן ההליכה – הדבר מסייע לשמירה על שיווי משקל.
• באופן מודע הרימו את הרגליים ואת תתנו להם להיגרר. עם כל צעד, הניחו את הרגל על הרצפה מעקב לאצבע.
• נסו ללכת עם רגליים קצת יותר מפוסקות ועם צעדים גדולים יותר.
• היכנסו לקצב אחיד בעת ההליכה. נסו לספור בראש עם כל צעד, לשיר, לצעוד מעל צורות ותבניות, או פשוט ללכת במקום לפני שמתחילים ללכת. וודאו כי אתם שומרים על קצב אחיד ואם אתם עוברים לקצב מהיר, האטו את הקצב באופן מודע.
• אם אתם קופאים במקום ונמצא איתכם מישהו, הם יוכלו לסייע בכך שיניחו את כף הרגל שלכם לפני הרגל שלכם, כדי שתוכלו לפסוע מעל כף הרגל שלהם. הקפידו להרים את הרגל גבוה כדי שלא תמעדו. תנועה הצעידה יכולה לסייע לתחילת ההליכה ועשוי למנוע מעידה או נפילה. אם אתם לבדכם, דמיינו חפץ לפניכם כדי שתפסעו מעליו.
• אם אתם צריכים להסתובב, עשו זאת לאט. אל תסתובבו במקום מאחר ותהיו עלולים ליפול הצידה. במקום, לכו בחצי מעגל רחב. נסו לדמיין כי אתם הולכים מסביב למספרים על פני שעון. אם תרצו לחזור אחורה, אל תצעדו אחורנית. במקום שוב תלכו בחצי מעגל רחב.
• כדי לשנות כיוון, הסתכלו לכיוון הרצוי, המתינו רגע, תתמצאו במרחב ואז תצעדו.
• אם עליכם לשאת משהו, קחו רק חפצים קטנים אשר לא יפריעו לשיווי המשקל שלכם ונסו לשאת משקל שווה בשני הצדדים.
• הימנעו מנעילת נעליים עם סוליות גומי או נעליים עם סוליות בעלות אחיזה טובה במיוחד, מאחר ואלה עלולים לגרום לרגל שלכם "להיתפס" ברצפה ולגרום לנפילה. כדאי להימנע גם מנעלי בית רופפות. נעליים בעלות סוליית עור נחשבות מתאימות יותר לאנשים עם פרקינסון, אם כי הן עלולות להיות חלקות. פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק או מומחים לכף הרגל יוכלו להמליץ לכם על הנעלה מתאימה. פיזיותרפיסטים ומרפאים בעיסוק יוכלו גם להמליץ על ריפוד למותניים (HIP PADS), אשר יוכלו לסייע במניעת סדקים או שברים במידה וכן תיפלו, כמו גם על בגדים באופן כללי.
• יתכן ועזרי הליכה יסייעו במידה ויש בעיה בשיווי משקל, אך יש להתאימם לגובה שלכם. הם עלולים גם להוות מכשול ולגרום לכם ליפול, לכן כדאי להתייעץ עם הפיזיותרפיסט.

רמזים
• יתכן והיה צורך להיעזר בסימנים כדי לזוז בפעילויות יומיומיות. קל להיות מוסחים בעת ההליכה, דבר המקשה על הריכוז. הצעדים הולכים ונהיים קטנים יותר עד שאתם ממש גוררים את הרגליים, או קופאים במקום. דבר זה נוטה לקרות כאשר מנסים להסתובב במרחב מצומצם, דרך דלתות או באזורים צפופים.
• רמזים עשויים לעזור לכם להתרכז כך שיהיה קל יותר לשמור על הרגליים יציבות ועל קצב אחיד.
ישנם סוגים שונים של רמזים המשתמשים באזורים במוח שאינם נפגעים מפרקינסון. רמזים אלה נותנים מידע על אורך ומספר הצעדים שלכם.

רמזים ויזואליים:
• קוים על האדמה או על קצה מדרגות יכולים לסייע, מאחר והם עוזרים לכם לפסוע מעליהם במידה וקיפאון בוא בעיה, במיוחד במפתן דלתות.
• סרט נדבק במפתן יכול לעזור לכם להתרכז ולפסוע דרך מפתן. אפשר גם להתרכז בצעידה (כמו חיילים).
• צורות על שטיח או רווחים בין מרצפות או אבנים יכולות לעזור להתמקד באיכות ההליכה שלכם ולשמור על גודל צעדים קבוע.

רמזים קצביים:
קצב קבוע ממטרונום או מוסיקה מתאימה יכול לסייע. הקצב צריך להיות נוח, עם קצב המזכיר לכם להרים את רגליכם ולפסוע. ניתן להתאים את הקצב למקום הימצאותכם. למשל, יתכן שתלכו מהר יותר בחוץ ולאט יותר בתוך הבית.
לבעלי טלפונים מתקדמים (iPhone/Blackberry/Android) ניתן למצוא אפליקציית מטרונום להתקנה על המכשיר, כך שניתן להשתמש במטרונום גם מחוץ לבית.

אסטרטגיות נוספות
תוכלו להתאמן בראש על תנועות מסוימות ולהתרכז ברצף. למשל, ריכוז בהנחת העקב על הרצפה כשהרגל נוגעת ברצפה – הדבר יסייע בפסיעות אחידות. דמיינו קו מעליו יש לעבור כדי להתמודד עם כניסות צרות.

תרגום: בברלי ברג-יוחנן
תאריך: 11.1.2011
מתוך EPDA –
http://www.rewritetomorrow.eu.com/pdsymptoms/falls/treatment-and-management-of-falls/
על השימוש בקטע הנ"ל ותרגומו יש להודות לאגודת הפרקינסון האירופאית (EPDA) לה שייכות זכויות המקור.
www.epda.eu.com   www.rewritetomorrow.eu.com