גרסת סלולר למטה

קו חם:
ימים א-ה 08:00 – 20:00
טלפון: 054-6125043

 

סימן לשומנים בדם עשוי לעזור לחזות סיכון לחלות במחלת פרקינסון

סימן לשומנים בדם עשוי לעזור לחזות סיכון לחלות במחלת פרקינסון

פורסם ב: NORTWEST PARKINSON'S FOUNDATION

בתאריך: 19 ספטמבר 2013

http://www.nwpf.org/News.aspx?Item=4335

מוטאציה גנטית הנקראת GBA, שמובילה להופעה מוקדמת של מחלת פרקינסון וליקויים קשים בזיכרון ולמידה (כ 4%-7% מכלל החולים במחלה) קובעת גם איך שני שומנים מסוימים CERAMIDES GLUCOSYLCERAMIDES עוברים מטבוליזם. חוקרים מ MAYO CLINIC שלחולי פרקינסון שאינם נושאים מוטציה גנטית יש רמות גבוהות בדם של שני שומנים אלו. בנוסף, לחולים שגם הראו רמות גבוהות של שומנים אלו הראו נטייה ללקויות זיכרון ולמידה וכן דמנציה. המחקר פורסם לאחרונה אונליין בירחון JOURNAL PLOS ONE.

התגלית יכולה להיות אזהרה חשובה לחולי פרקינסון. מחלת פרקינסון היא המחלה הניוונית של מערכת העצבים השנייה בשכיחותה לאחר מחלת אלצהיימר. לא קיים סמן ביולוגי שיסמן מי יחלה במחלה – ומי יפתח לקויות זיכרון ולמידה לאחר שחלה במחלת פרקינסון, אומרת דר' מישל מיאלקה חוקרת ב MAYO CLINIC והמחברת הראשית של המאמר.

לקויות זיכרון ולמידה היא תופעה תדירה אצל חולי מחלת פרקינסון ויכולה להיות מגבילה יותר לחולים ולמטפלים מאשר התופעות המוטוריות האופייניות. האבחון המוקדם במחלת פרקינסון בעלי סיכון גבוה ביותר לפתח דמנציה חשוב כי יכול למנוע או לעכב את תחילת והתקדמות בעיות זיכרון ולמידה. שינוי שומני דם אלו יכול להיות דרך לעצירת התקדמות המחלה אומרת דר' מיאלקה.

קיימת גם הצעה ששומני דם אלו יוכלו לחזות מי יחלה במחלת פרקינסון והמחקר הזה בעיצומו.

"כיום אין ריפוי למחלת פרקינסון, אך ככל שנזהה אותה מוקדם יותר- יהיה לנו סיכוי טוב יותר להלחם בה" אומרת דר מיאלקה. "חשוב במיוחד שנמצא סמן ביולוגי למחלה ונזהה אותו בשלב שלפני התפרצות המחלה בשלב הפרה קליני".

מעבדתה של דר' מיאלקה חוקרת סמנים ביולוגים בדם למחלת פרקינסון, כי בדיקות דם פחות פולשניות וזולות מאשר סריקת מוח א בדיקת נוזל שדרה – כלים נוספים המשמשים בחקר המחלה.

מחקר זה נתמך על ידי מענקי מחקר מה NATIONAL INSTITUTE ON AGING (U01AG37526) וג'ורג' פ. מיטשל והמנוחה סינטיה וו. מיטשל. מחקר ה DEMPARK מומן על ידי מענקי מחקר בלתי מוגבלים מחברת נוברטיס ומ INTERNATIONAL PARKINSON FONDS (גרמניה). מחקר ההמשך LANDSCAPE הוא חלק ממחקר Competence Network Degenerative Dementias (KNDD) שממומן על ידי משרד החינוך והמחקר הגרמני הפדראלי (פרויקט מספר 01GI008C).

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email