חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עצירות

כדי למנוע עצירות, חשוב לאכול מאכלים העשירים בסיבים, לעשות פעילות גופנית ולשתות הרבה. זה אולי

נשמע פשוט, אבל אצל חולי פרקינסון – אף אחת מפעולות אלה אינן מובנת מאליה.
עצירות משפיעה על כ- 65% מחולי הפרקינסון.
18/10/2011
בעיות מעיים בכלל, ותנועה מופחתת של המעיים או עצירות בפרט, הינן שכיחות מאוד אצל אנשים הסובלים ממחלת פרקינסון, כתוצאה, בין היתר, מהאטה בתנועות המעיים (bradykinesia). האטה זו כוללת הגבלות בתנועה ונוקשות בשרירים ומהווה סימפטום גלוי למחלה ומשפיעה כמו-כן על השרירים שאינם ניתנים לצפייה בעין – כולל שרירי המעי – אשר גורמים להפחתה או להאטה של תנועות המעיים.
פעילות דלה של המעיים עלולה להחריף במידה ואדם מתקשה ללעוס ולבלוע אוכל, דבר הנפוץ למדי בקרב חולי מחלת פרקינסון. הדבר אף עלול להקשות על אכילת תזונה עשירה בסיבים תזונתיים – כגון פירות, ירקות, ודגנים מלאים – אשר מסייעים ביצירת גושי צואה רכה ועוזרים לתפקודו של המעי.

גם פעילות גופנית עשויה לסייע בתפקוד היעיל של המעיים, אך אנשים הסובלים ממחלת פרקינסון עלולים להתקשות בשמירה על פעילות פיזית. הדבר עלול גורם לגירוי מופחת של המעיים, ולכן המעיים הופכים לעצלנים יותר.

יתכן וישנם אנשים אשר מפחיתים את כמות השתייה של נוזלים מפני החשש לרעידות ומפני הפחד להקיא לאחר מכן.  אך בכך יש כדי לגרום להקשחת גושי הצואה והגברת קושי המעבר שלהם. ככל שגובר פרק זמן המעבר של גושי הצואה, אלה ממשיכים להתקשות יותר ויותר כי הגוף סופג יותר מים מהם. גושי הצואה יכולים אף להצטבר באזור פי הטבעת ובכך הם עלולים להתכווץ ולחסום את פי הטבעת. אותם גושים עלולים גם לגלוש כגושי צואה או ריר נוזלי.

 בנוסף, אם אדם חרד לגבי פעילות המעיים שלו כתוצאה משימוש בתרופות מסוימות, כגון תרופת לבודופה (levodopa) ותרופות להפגת מצבי לחץ (anticholinergics), הרי שהוא גם יתקשה להרגיע את גופו ואת שריריו באופן יעיל על-מנת לאפשר את מעבר גושי הצואה ויגרום להמשך מצב העצירות. אותו מצב של חרדה אף עלול להפחית מיעילותן של התרופות לטיפול במחלת פרקינסון. המחלה בעצמה יכולה לפגום בהרפיה האוטומטית של בסיס איזור האגן אשר נחוץ כדי ליישר את החלק האחרון של המעי וכדי לאפשר את מעבר גושי הצואה. הדבר מתרחש במיוחד בתקופות "היבשות".

 שימו לב מנגד כי מספר תרופות המשמשות לטיפול במחלת פרקינסון עשויות לגרום לתופעות לוואי כגון שלשולים. במידה וחוויתם תופעה של שלשול, מומלץ לפנות לנוירולוג המטפל כדי לשנות את מרשמי התרופות שלך.

____________________________________________________________________________

תורגם על-ידי: יורם בר-עם
תאריך:  13/08/2011

ראה קישור למאמר המקורי באנגלית:

http://www.rewritetomorrow.eu.com/pdsymptoms/bowel-problems/how-might-parkinsons-affect-the-bowels/

על השימוש בקטע הנ"ל ותרגומו יש להודות לאגודת הפרקינסון האירופאית (EPDA)
www.epda.eu.com  

www.rewritetomorrow.eu.com