גרסת סלולר למטה

קו חם:
ימים א-ה 08:00 – 20:00
טלפון: 054-6125043

 

רמות גבוהות יותר של ברזל בדם עשויות להגן בפני מחלת פרקינסון

רמות גבוהות יותר של ברזל בדם עשויות להגן בפני מחלת פרקינסון

מאת: כריסטין הסיו

פורסם באתר של NORTHWEST PARKINSON'S FOUNDATION

מחקר חדש מצא קשר בין רמות גבוהות של ברזל לבין סיכון נמוך לחלות במחלת פרקינסון.

המחקר האחרון פורסם ב JOURNAL PLOS MEDICINE בדק האם קיים  קשר בין רמת הברזל בדם לבי הסיכון לחלות במחלת פרקינסון. הסיבות למחלת פרקינסון עדיין אינן  ידועות, אך מחקרים קודמים הראו שלחולי פרקינסון רמות ברזל נמוכות בדמם. במחקר החדש, העריכו החוקרים את השפעת רמות הברזל בדם על הסיכון לחלות במחלת פרקינסון תוך כדי בדיקת  3 שוניות מבניות של שני גנים, HFE ו TMPRSS6. רב שונות קיימת כששנים או יותר פנוטיפים קיימים באותה אוכלוסיה של אותו מין.

החוקרים ערכו מטה אנליזה (ניתוח נתונים בדיעבד) ששילבה תוצאות מחקרים שבדקו השפעות תורשתיות על רמות ברזל ומטה אנליזה  של מחקרים שבדקו השפעות תורשתיות  על הסיכון לחלות במחלת פרקינסון לכל התבטאות רב צורתית (פולימורפיזם).

לאחר מכן ביצעו החוקרים שלושה ניתוחים מנדלים נפרדים אקראיים כדי להעריך את ההשפעה של הברזל על מחלת הפרקינסון בשלוש הרב צורתיות. הממצאים הראו סיכויים שהיו מובהקים סטטיסטית ביחס של 0.97 למחלת פרקינסון עם עליה של 10 מיקרוגרם ל100 מל ברמת הברזל בדם, מה שתאם לירידה של 3% בסיכון למחלת הפרקינסון עבור כל עליה של 10 מיקרוגרם ל100 מל ברמת הברזל בדם. החוקרים הסבירו שבגלל שהגנוטיפ (הביטוי התורשתי) על הרמות בדם מייצג הבדלים שבדרך כלל מתקיימים  לאורך החיים הבוגרים, הרי הממצאים האחרונים משקפים השפעה של הברזל במשך כל החיים. החוקרים אומרים, שהממצאים האחרונים רומזים שרמות עולות של ברזל בדם קשורות לירידה יחסית של 3% בסיכון למחלת פרקינסון לכל עליה של 10 מיקרוגרם ל100 מל ברמת הברזל בדם. עורכי המחקר מסכמים שעליה ברמות ברזל בדם יכולה להגן מפני מחלת פרקינסון.

לקריאה בשפת המקור…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email