גרסת סלולר למטה

קו חם:
ימים א-ה 08:00 – 20:00
טלפון: 054-6125043

 

שפעת חזקה מעלה את הסיכון לחלות במחלת הפרקינסון

שפעת חזקה מעלה את הסיכון לחלות במחלת הפרקינסון

מקור: ג'אניס ווד, עורכת Associate News האוניברסיטה של קולומביה הבריטית.

מחקר חדש קובע כי הידבקות במחלת השפעת ברמה חמורה מכפילה את הסיכויים לחלות בפרקינסון בשלב מאוחר בחיים.

למרות המחקר, מציינים חוקרים של האוניברסיטה של קולומביה הבריטית שההיפך הוא נכון לגבי אנשים שנדבקו בחצבת טיפוסית בילדותם: לאנשים אלו יש 35% פחות סיכוי לחלות בפרקינסון, הפרעה במערכת העצבים אשר מאופיינת בהאטת התנועה, רעידות, נוקשות ובשלבים מאוחרים יותר גם אבדן שיווי משקל.

הממצאים של חוקרי האוניברסיטה מבית הספר לחקר האוכלוסייה ובריאות הציבור ומרכז פסיפיק למחקר מחלת הפרקינסון פורסמו בעיתוןMovement Disorders.

ממצאים אלו מבוססים על ראיונות עם 403 חולי פרקינסון ו 405 אנשים בריאים בקולומביה הבריטית שבקנדה.

מחלת הפרקינסון מופיעה כאשר תאי המוח אשר מייצרים את המוליך העצבי דופמין נהרסים ובכך מונעים מהמוח להעביר מסרים לשרירים. המחלה מופיעה לרוב אצל אנשים מעל גיל 50.

על אף שחלק מהמקרים נובעים מסיבות גנטיות, רוב המקרים נובעים מסיבות שאינן ידועות. חוקרים טוענים כי המחלה עלולה לנבוע ממכות חוזרות ונשנות לראש או חשיפה לוירוסים או לתרכובות כימיות.

החוקרת המובילה אן האריס בדקה גם את השפעות העבודה עם מכשירים רוטטים, כמו ציוד בנייה.

במחקר אחר, אשר התפרסם באינטרנט החודש ע"י ה American Journal of Epidemiology, האריס ועמיתיה דיווחו כי עבודה עם מכשירים רוטטים אפילו הפחיתה את הסיכוי להופעת המחלה ב 33%, בהשוואה לאנשים שעבודתם לא כללה חשיפה למכשירים רוטטים.

בינתיים היא מצאה כי לאלו שנחשפו לרעידות חזקות במיוחד מנהיגה ברכבי פינוי שלג, בטנקים או בסירות מהירות היה סיכוי גבוה לחלות בפרקינסון באופן עקבי, לעומת אנשים שעבודתם כללה חשיפה לרעידות בעוצמה נמוכה יותר (למשל בהפעלת רכבי שטח).

לטענתה של האריס, הסיכון המוגבר אינו נופל מהחשיבות הסטטיסטית שבה משתמשים כד ליצור קורלציה, אבל הוא היה חזק ועקבי מספיק כדי לתמוך בקיומם של מחקרים נוספים.

"אין תרופה או אמצעי מניעה למחלת הפרקינסון, גם כי אנחנו לא יודעים מדוע אנשים מסוימים לוקים בה ואחרים לא", אמרה האריס. "סוג כזה של עבודת מחקר אפידמיולוגית הוא הכרחי לזיהוי המנגנונים הפעילים, תהליך אשר יכול להוביל לאסטרטגיית מניעה יעילות".

תרגום: רונלי ניסים תאריך: 2.1.13

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email