תפקוד מיני ופרקינסון - גילה ברונר

כן, כן – זה נושא מביך. לא נעים לכתוב על זה ולא נעים לדבר על זה. אבל מין ומיניות הם חלק בלתי נפרד מכל אחד מאיתנו, כולל אנשים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון.

שאלה:

אני חולה פרקינסון שכמו אחרים מתמודד עם בעיות בפקוד המיני שלי. כל משתמש בתרופות לזקפה (כמו סיאליס, לויטרה וויאגרה) בוודאי מכיר מקרוב את השינויים הנדרשים משני בני הזוג, וזה קשה!!! למשל, לך תתזמן את החשק, ואם ברח החשק אז הלך הכסף [העסק יקר]. ניחא הכסף, לפעמים גם בורח החשק, ובלי חשק אין "נשק". בקיצור, צריך לבדוק איך אפשר להחזיר "עטרה ליושנה". לצערי, הרופאים לרוב אינם מגלים עניין בשאלת הסקס ועושים לעצמם חיים קלים כאשר הם מתעלמים מהבעיה. מאמר זה עוסק בשאלה הספציפית, כיצד להתמודד עם השימוש בתרופות לזקפה, והאם יש סיכוי להחזרת ה"עטרה ליושנה".

תשובה:

נכון, רוב הרופאים, לא רק בתחום הנירולוגיה, אינם נוהגים לשאול על בעיות בתחום המיני, גם אם הן קשורות ישירות למחלה או לטיפול התרופתי שלה. הסיבה היא לאו דווקא חוסר עניין, אלא שילוב של חוסר זמן וחשש להביך את עצמם ואת מטופליהם בשיחה אינטימית מדי. בעיות זקפה נובעות משילוב של מספר גורמים: גיל (הזדקנות טבעית), שיתוף הפעולה בין שני בני הזוג ביחסי המין, איכות מערכת היחסים, המחלה עצמה והתרופות. הצלחה בשימוש באחת התרופות לזקפה מושגת רק אם נוטלים מינון מתאים וממתינים מספיק זמן לספיגת התרופה (זכרו: במחלת הפרקינסון יש האטה בקצב ספיגת תרופות ולעתים צריך להמתין זמן כפול ממה שמומלץ לאדם ללא פרקינסון). ואין לשכוח כי התרופה עובדת רק אם אתה נמצא באווירה של גירוי מיני.בנוסף, מומלץ לנסות לקיים יחסי מין עם התרופה 8-4 פעמים לפני שמשיגים הצלחה, גם אם צריך להשקיע את המחיר, על מנת להתרגל ולמצוא את זמן ההמתנה המתאים. הסיבה העיקרית היא שכאשר עובר זמן רב של יחסי מין בעיתיים, קיים מתח סמוי אצל השותפים למעשה האהבה. המתח הזה מקטין את יעילות הגירוי ואת יעילות התרופה. יש לקחת בחשבון שאולי הבעיה שלך אינה בעיית זקפה, אלא בעיית תנועה. אצל חולי פרקינסון רבים שפגשתי, הייתה זקפה תקינה (למשל, באוננות או בגירוי ידני של בת זוג), אבל ברגע שהגבר ניסה לשנות תנוחה על מנת להיכנס לנרתיק, הוא איבד את הזקפה. במקרים כאלה יש לתכנן אחרת את קיום יחסי המין ואת התנוחות.  לפעמים הבעיה משולבת. לך יש בעיית זקפה קלה ולבת הזוג יש בעיה מינית נוספת. למשל, אם היא בגיל המעבר והיא סובלת מיובש בנרתיק. במקרה כזה החדירה לנרתיק קשה, ואז הגבר עלול לאבד את הזקפה והאישה עלולה לסבול מכאבים ביחסי מין.התוצאה – ירידה בחשק המיני אצל שניהם וחוסר רצון לקיים יחסי מין. במקרה כזה מטפלים בבעיית הזקפה בשילוב עם בעיית היובש של האישה.כפי שניתן להבין, הנושא מורכב ודורש בדרך-כלל אבחון מדוקדק, המשלב אבחון רפואי וגם אבחון סקסולוגי-זוגי.

גילה ברונר MPH MSW CST – מנהלת השרות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית,
מחלקה אורולוגית, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
Gila.bronner@sheba.health.gov.il
http://www.sheba.co.il/

לקביעת תור לטיפול: אישי או זוגי 03-5305970