חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

במה יכולה הפיזיותרפיה לסייע לאנשים המתמודדים עם מחלת פקינסון?

במה יכולה לסייע פיזיותרפיה לאנשים המתמודדים עם פרקינסון?

מטרת טיפולי הפיזיותרפיה לחולי פרקינסון הינה לאפשר איכות תנועה מרבית, עצמאות תפקודית, העלאת הכושר הגופני הכללי ומזעור סיבוכים משניים. בנוסף לכל אלה, מסייע ומדריך הפיזיותרפיסט לטיפול עצמי ושמירה על בטיחות ביומיום, מתאים אביזרי עזר לניידות והליכה ומייעץ להתאמת הבית והסביבה.

באילו דברים יכול לסייע לכם הפיזיותרפיסט?

1) האם אתם מתעמלים?  תרגול גופני ישמור על היכולת התפקודית שלכם לאורך זמן, יקל על הסימפטומים של המחלה ועשוי להאט את התקדמות המחלה.

במידה ואתם מתקשים להתמיד בפעילות או למצוא את הפעילות המתאימה לכם-פנו לפיזיותרפיסט/ית

הפיזיותרפיסט/ית י/תדריך אתכם לתרגול המכוון לבעיות הרלבנטיות שלכם.  בקשו מהפיזיותרפיסט/ית להדריך אתכם לתרגול עצמי בבית וכן לבנות יחד אתכם תכנית שבועית מסודרת לתרגול. חישבו יחד האם יש פעילויות ספורטיביות שאתם אוהבים המתקיימות בקרבת מקום מגוריכם ושלבו פעילויות אלה בתוכנית. בקשו מהפיזיותרפיסט/ית לוודא שהתוכנית השבועית שלכם מכילה את כל מה שאתם זקוקים לו- תרגול אירובי, חיזוקי שרירים, תרגול שווי משקל, גמישות וזריזות.

      כל אחד, בכל רמת כושר, בכל רמת תפקוד יכול להתעמל!!!

 2) האם אתם מתקשים לקום מהספה? להתגלגל במיטה?

לימוד טכניקות לביצוע מעברים ביתר קלות: אם הנכם מתקשים בתפקודים כגון תזוזות וגלגולים במיטה, מעבר משכיבה במיטה לישיבה, מעבר מישיבה בכיסא לעמידה, דווחו על כך לפיזיותרפיסט והוא ידריך אתכם במגוון טכניקות ואסטרטגיות בהן ניתן יהיה לבצע מעברים אלה ביתר קלות.

 3) האם אתם נופלים?

במידה ואתם חשים לא יציבים או סובלים מנפילות- פנו לפיזיותרפיסט/ית שלכם על מנת לזהות מהם הגורמים העיקריים להפרעה בשווי משקל, ולקבל תכנית טיפול  על מנת להפחית את הסיכון לנפילות.

בקופות החולים השונות קיימות קבוצות ייעודיות למניעת נפילות ותרגול שווי משקל- שאלו את הפיזיותרפיסט/ית שלכם ובקשו להצטרף!

 

4) האם יש לכם קשיים בהליכה?

הפרעות הליכה הינן שכיחות במחלת פרקינסון. אם אתם חשים שאתם הולכים לאט, גוררים רגלים, סובלים תופעות של קיפאון (Freezing) או מעבר להליכה מהירה/ ריצה לא מבוקרת, בקשו מהפיזיותרפיסט ללמד אתכם להשתמש באסטרטגיות פיצוי- טכניקות פשוטות בהן שימוש בגירויים תחושתיים מסוגים שונים, מובילות לשיפור הניידות וההליכה. למעשה טכניקות אלה מפעילות אזורי מוח בריאים ובדרך זו עוקפות את האזור המוחי שנפגע במחלה ובכך מאפשרות תנועה איכותית. אסטרטגיית פיצוי נוספת- קוגניטיבית, משפרת את איכות התנועה באמצעות הפניית קשב להיבטים ספציפיים, לדוגמא התמקדות באורך הצעד או בטלטול הידיים. טכניקות אלה הוכחו מדעית כיעילות בשיפור הליכה ותפקודים כגון קימה וניידות במיטה.

5) האם קשה לכם לבצע פעולות עדינות עם הידיים?

בקשו מהפיזיותרפיסט/ית ללמד אתכם תרגילים לשימור ועידוד תנועתיות כפות הידיים והאצבעות.

פנו למרפאה בעיסוק להתאמת אביזרי עזר הנדרשים לפעולות בהן יש קושי בתפקוד של כפות הידיים כגון אכילה ושתייה, כתיבה, פעילויות פנאי, לבוש ורחצה.

6) האם אתם זקוקים לאביזר עזר בהליכה? לאביזרי עזר אחרים בבית? הפיזיותרפיסט/ית יוכלו לסייע לכם להחליט האם יש צורך בשימוש באביזר עזר להליכה, איזה, והיכן ניתן להשיגו.

7) בהתאם לצורך, יכלול טיפול הפיזיותרפיה גם טכניקות להקלה והתמודדות עם כאב ותרגול לשיפור יכולת הנשימה.

לסיכום, אלו הם הדברים בהם הפיזיותרפיסט/ית יוכלו לסייע לך:

 • בניית תכנית תרגול שבועית לשמירה על יכולות גופניות
 • הדרכה לביצוע מעברים ביתר קלות
 • לימוד שימוש באסטרטגיות פיצוי להקלה בהפרעות הליכה
 • הדרכה לגבי סוגיות של שווי משקל ומניעת נפילות
 • התאמת אביזר עזר להליכה וניידות

שתפו את בני המשפחה הקרובים/ מטפלים בהדרכות הניתנות על ידי הפיזיותרפיסטים על מנת שיוכלו לסייע בבית במידה ותזדקקו לכך.

להתראות,

גלית


ד"ר גלית יוגב זליגמן. אני פיזיותרפיסטית במקצועי, חוקרת ומרצה באוניברסיטת חיפה.

אני מזמינה את המעוניינים להעלות שאלות הנוגעות לעניין זה ואשתדל לענות כמיטב יכולתי. בנוסף אשתף אתכם במחקרים רלבנטיים מעניינים ועדכניים בתחום זה.

בתור התחלה, אני מעוניינת דווקא לשתף במסמך שנכתב על ידי ועל ידי פיזיותרפיסטיות יקרות בעלות ניסיון רב בטיפול בחולי פרקינסון- רותי תמיר, יעל רותם גלילי וד"ר טליה הרמן וסוקר את תפקיד הפיזיותרפיסט בטיפול בחולי פרקינסון. על אף שהכתוב אינו מתייחס רק לפעילות גופנית, אשמח שתקראו ותדעו באילו תחומים יכול/ה לסייע הפיזיותרפיסט/ית המטפלים בכם.

 

 

2 תגובות

 1. שלום ותודה על המאמר.
  אני מאובחן כ 3 שנים כיום בן 55.עד לפני כחצי שנה התאמנתי בח.כושר בעיקר איירובי כ 4 פעמים בשבוע.בעקבות הקורונה הפסקתי(ח.כושר נסגר). אני מרגיש שינוי לרעה.יש לי בעיות אורטופדיות מהעבר הרחוק שלא מאפשרות לי לבצע ספורט הליכה בחוץ( ברכיים ). מבקש לדעת היכן ניתן במיידי לקבל הדרכה מפיזיוטרפיסט שיעזור לי לעצור את התהליך של השינוי לרעה שמתרחש אצלי בתקופת הקורונה .תודה

  1. שלום שמואל, אכן אנו נוכחים בשינויים לרעה בתיפקוד אצל חולים רבים בעקבות מיגבלות הקורונה. באופן מעשי אני יכולה להציע לך לברר בקופת החולים שלך, במכון הפיזיותרפיה, מי מהפיזיותרפיסטים מנוסה בטיפול בחולי פרקינסון ולקבוע איתו פגישה. טיפולי פיזיותרפיה מתקיימים גם במגבלות כיום וניתן לפגוש פיזיותרפיסט פנים אל פנים. דברים נוספים שניתן לעשות כדי למנוע הדרדרות תיפקודית נוספת:
   1. לוודא שאתה מאוזן מבחינת הטיפול התרופתי, במידה ואתה חש שיש צורך לשנות משהו- פנה לנוירולוג שלך.
   2. לקיים פעילות גופנית אינטנסיבית המתאימה ליכולותיך – הן מבחינת הברכיים והן מבחינת מצבך כיום. מבטיחה שהדבר ישפר את הרגשתך. מה יכול להיות רלבנטי מבחינתך? העמותה מציעה מגוון קבוצות פעילות גופנית דרך הזום. אם אתה מסתדר עם הזום- תצטרף! כל סוגי הפעילות שיש במנוי הפרקינט מצויינים. הפיזיובוקס למשל יכול לתת לך מענה על הפעילות האירובית ובטוחה שיובל המנחה יידע לתת מענה לבעיות הברכיים שלך ושאר החוגים ייתרמו למרכיבי תנועה אחרים חשובים. מה דעתך לנסות? בנוסף, ישנן קבוצות נוספות ברחבי הארץ שמתקיימות בזום, במסגרת פרטית, המונחות על ידי פיזיותרפיסטים המנוסים בטיפול בפרקינסון. אשמח לשמוע אם משהו מאלה יעזור לך. בברכה, גלית