תרופות וטיפולים אחרים

 

Anticholinergics בתרופות אלו טופלו חולי פרקינסון בעיקר בטרם הוכנסה לשימוש ה- Levodopa. תועלתן מוגבלת, אך הן עשויות לסייע בשליטה על רעד ונוקשות. הן מסייעות במיוחד בהפחתת פרקינסון שהתפתח כתוצאה מנטילת תרופות. נראה כי ה- Anticholinergics פועלות באמצעות חסימת חומר כימי נוסף במוח – ה-Acetylcholine שהשפעותיו מתגברות כאשר רמת הדופמין צונחת. רק כמחצית החולים המקבלים Anticholinergics מגיבים להן, בדרך כלל לתקופה קצרה ורק עם 30% השפעה. על אף שאינן אפקטיביות כמו Levodopa או Bromochriptine, הן עשויות להיות בעלות השפעה רפואית. תופעות לוואי שכיחות כוללות יובש בפה, עצירות, עצירת/החזקת שתן, הזיות, איבוד זיכרון, ראיה מטושטשת, שינויים בפעילות המנטלית ובלבול.

Amantadine תרופה אנטי-וירלית המסייעת בהפחתת הסימפטומים של מחלת הפרקינסון. לרוב משתמשים בה רק בשלבים המוקדמים של המחלה או בצירוף תרופה Anticholirgenic או Levodopa. לאחר מספר חודשים פגה השפעת ה-Amantadine במחצית או בשליש מהחולים המשתמשים בה. השפעתה יכולה לחזור לאחר נטילת פסק-זמן קצר מהתרופה. ל-Amantadine מספר תופעות לוואי, כגון עור מנומר, בצקת, בלבול, ראייה מטושטשת ודיכאון.

ניתוחים
הטיפול באמצעות ניתוח במחלת הפרקינסון היה נפוץ בעבר. לאחר גילוי ה-Levodopa הוגבל הטיפול הכירורגי למספר מקרים. באחד מההליכים הנקרא Cryothalamotomy מוחדר סמן בדיקה מתכתי מקורר מאד לתלמוס ("תחנת ממסר" הממוקמת עמוק במוח) על מנת להשמיד את האזור האחראי ליצירת הרעד. הליך רפואי זה ודומיו מוחזרים לשימוש במקרים של חולים הסובלים מרעד חמור או חולים שהמחלה פגעה רק בצד אחד של גופם. חוקרים גם השיבו את העניין בהליך כירורגי הנקרא Pallidotomy, המטפל/הפוגע בחלק במוח הנקרא Globus Pallidus. מחקרים הצביעו על כך שניתוח ה-Pallidotomy משפר סימפטומים של רעד, נוקשות ואיטיות בתנועה, כנראה על ידי קטיעת המהלך העצבי בין ה-Globus Pallidus לבין ה-Striatum או התלמוס.

——————————————————————–

עפ"י מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH)

"הטיפול באמצעות ניתוח במחלת הפרקינסון היה נפוץ בעבר. לאחר גילוי ה-Levodopa הוגבל הטיפול הכירורגי למספר מקרים. באחד מההליכים הנקרא Cryothalamotomy מוחדר סמן בדיקה מתכתי מקורר מאד לתלמוס ("תחנת ממסר" הממוקמת עמוק במוח) על מנת להשמיד את האזור האחראי ליצירת הרעד. הליך רפואי זה ודומיו מוחזרים לשימוש במקרים של חולים הסובלים מרעד חמור או חולים שהמחלה פגעה רק בצד אחד של גופם. חוקרים גם השיבו את העניין בהליך כירורגי הנקרא Pallidotomy, המטפל/הפוגע בחלק במוח הנקרא Globus Pallidus. מחקרים הצביעו על כך שניתוח ה-Pallidotomy משפר סימפטומים של רעד, נוקשות ואיטיות בתנועה, כנראה על ידי קטיעת המהלך העצבי בין ה-Globus Pallidus לבין ה-Striatum או התלמוס."