סימנים מוקדמים למחלת הפרקינסון

24/04/2012 21:00

להלן 10 סימנים שיתכן ומצביעים על התחלה של מחלת הפרקינסון:


1. אובדן חוש ריח – זהו אחד הסימנים הכי פחות ידועים, והכי מוזרים, של מחלת הפרקינסון, המופיע בשלב מוקדם מאוד. ביחד עם אובדן חוש ריח, יתכן גם אובדן חוש טעם, מאחר שישנה חפיפה בין השניים.


2. בעיות שינה – כולל סינדרום הרגליים העצבניות, הגורם לצורך להזיז את הרגליים, השמעות קולות או צעקות תוך כדי חלום, ועוד.


3. עצירות ובעיות אחרות של שלפוחית השתן ומעיים – בעיקר עצירות וגזים. פעמים רבות חולי פרקינסון חשים תחושת מלאות גם לאחר שאכלו כמות קטנה של מזון וחשים כך במשך זמן רב.


4. פגיעה ביכולת ליצור הבעות פנים – מכונה גם "פני פוקר" או "פנים של אבן". הפנים פשוט אינן מביעות את האמוציות אותן מרגיש האדם.


5. כאבי צוואר מתמידים – בעיקר אצל נשים. בשונה להתכווצות שרירים אשר חולף כעבור מספר ימים, הכאב נשאר לאורך זמן ועלול להתפשט גם לכתף וליד.


6. כתב יד איטי וצפוף – חולי פרקינסון סובלים מ- bradykinesia: האטה ואובדן של תנועתיות שגרתית וספונטנית. כתב היד הוא הדוגמה הבולטת ביותר. הכתיבה נעשית איטית ומאומצת יותר, ונראית קטנה וצפופה יותר. התופעה מתבטאת גם בזמן ארוך שלוקח להתלבש או בקושי לסגור רוכסנים.


7. שינוי בקול ובדיבור – לעיתים נהיה הקול חלש ומונוטוני. לחולים קשה לעיתים לפתוח את הפה ולכן הדיבור שלהם פחות ברור.


8. היד אינה מתנועעת בחופשיות – נוקשות וטווח תנועה מופחת באופן משמעותי. למשל, קושי להושיט יד כדי להוריד חפץ ממדף גבוה. גם בעת הליכה יד אחת מתנועעת פחות מהשנייה.


9. הזעה עודפת – בשל הפגיעה במערכת העצבים המרכזית, הגוף מאבד את היכולת לווסת את מערכות הגוף, אובדן אשר עלול לגרום לשינויים בעור ובבלוטות הזיעה. יש אנשים המזיעים ללא שליטה וללא סיבה נראית לעין כמו חום או חרדה.


10. שינויים במצבי רוח ובאישיות – מומחים אינם יודעים מדוע אך ישנם שינויים אישיותיים רבים אצל חולי פרקינסון, כולל חרדה מוגברת במצבים חדשים, נסיגה חברתית, ודכאון. יש חולים החווים שינויים משמעותיים ביכולות החשיבה שלהם, במיוחד ביכולת ריכוז, בתכנון ובביצוע. נעלמת גם היכולת למולטי-טסקינג (ביצוע מספר משימות בו זמנית).

תורגם ע"י בברלי יוחנן
24.3.2012
מתוך msnHEALTH

קישור למאמר המקורי באנגלית:
http://health.msn.com/health-topics/caregiving/10-early-signs-of-parkinsons-disease-that-doctors-often-miss?page=1

עבור לתוכן העמוד